Site icon My British Journey

15 najpiękniejszych zamków w Szkocji

Zabieram Cię do 15 najpiękniejszych zamków w Szkocji. Na wyprawę zabierz ze sobą kubeczek ulubionej herbaty, coś do wynotowania nazw miejsc . Kto wie, może kiedyś zapragniesz wsiąść do swojego środka transportu i zobaczyć je na własne oczy.

Będąc w Szkocji nie można pominąć kwestii historii tego lądu, krajobrazy cudownie przeplatają się z echami przeszłości. Nigdzie indziej nie doświadczysz tego lepiej jak składając wizytę na szkockim zamku. W Szkocji jest ich bez liku. Niektóre przypominają wielkie warownie, jeszcze inne to prawdziwie fantazyjne zamczyska niemal jakby wyciągnięte żywcem z baśni o księżniczkach i smokach. Bywają i małe dziwne domy. Możesz zobaczyć również zamki pustelnie, schowane w całkowitej głuszy. Wszystkie je łączy jedno,mają niepowtarzalny charakter i są wyjątkowe w swoim rodzaju.


Dzisiaj nie będę opowiadać ich historii,tylko Ci je pokażę. Mój post to moja subiektywna lista 15 najpiękniejszych zamków w Szkocji.

Do niektórych udało mi się dotrzeć,przy nich znajdziesz moje fotografie. Z pośród wymienionych zamków znajdują się i takie, które jeszcze czekają na moje odwiedziny.

15 najpiękniejszych zamków w Szkocji

1. EDINBURGH CASTLE

Moją listę 15 najpiękniejszych zamków Szkocji nie bez powodu otwieram majestatycznie położonym na wzgórzu zamkiem w Edynburgu. Dla Szkotów Edynburg to siedziba stolicy Szkocji, rezydencja dawnych królów a zamek ma znaczenie nie tylko historyczne, co symboliczne. Zamek to symbol dawnej potęgi i królestwa Szkotów, może nie bez powodu patrząc na niego do głowy przychodzi mi nasz polski,królewski Wawel.


2.  BREAMAR CASTLE

Niemal nierealny kształt zamku Bremear

Pierwsze spotkanie z zamkiem było dla nas dość osobliwe. Jak to w przypadku szkockiego urlopu nie obyło się mimo późnego lata spotkania z kapryśnie zmienną pogodą. Kiedy poprzedniego dnia wygrzewaliśmy się w słońcu nad brzegami jeziora to zamkowa wyprawa była nader wietrzna. Wracam do zamkowego tematu. Ta dość niezwykła budowla, jakby dom i zamek w jednym. Od czasów wieków średnich zamek był siedzibą klanu Fraquharson. Budynek wygląda jak żywcem wyciągnięty z kart baśni na tle przepięknej scenerii szkockich krajobrazów. Zamku nie udało nam się zwiedzić od środka, był zamknięty z powodu pandemii. W normalnym czasie sporo się tam dzieje, turnieje rycerskie, festiwale ,koncerty czy przedstawienia teatralne w plenerze.


3. BALMORAL CASTLE

Balmoral to nie tylko bajkowo wyglądający zamek ale przede wszystkim olbrzymia posiadłość o powierzchni 20 tysięcy hektarów rozciągająca się nad rzeką Dee. Zamek jak i ten cały teren należy od kilkunastu wieków należy do rodziny panującej na Wyspie. Posiadłość została zakupiona w 1852 przez księcia Alberta. W tamtych czasach stała tutaj znacznie mniejsza rezydencja, po zakupie ziemi podjęto decyzję o rozbudowie domu. Głównym architektem zamku był Wiliam Smith z Aberdeen, projektem zajął się sam książę. Zamek nie jest własnością korony a prywatnym majątkiem królewskim. Jeśli na bieżąco oglądaliście serial The Crown to z pewnością znajdziecie sporo obrazów nakręconych w plenerach posiadłości przy ekranizacji momentów z życia królowej i jej rodziny.


4. BLAIR CASTLE

Piękny pod względem architektury zamek Blair stoi na straży centralnej części szkockich Highlands. Postawiony został w strategicznym punkcie głównego traktu w Glen Garry nieopodal wsi Blair Atholl. To właśnie od imienia tej wsi przybrali imię baronowie zamku. Zamek do dzisiaj jest siedzibą rodową klanu Murray, domem rodzinnym Duke of Atholl. W zamku warto poznać niezwykłą historię klanu Murray oraz pospacerować po jego pieknych ogrodach. Warto wiedzieć, że zamek jest domem prywatnej armii, jedynej takiej w Europie.


5. INVERARAY CASTLE

Jeden z piękniejszych zamków szkockich Highlands. Przedstawiciel gotyckiego stylu został wybudowany nieopodal miejscowości Inveraray w zachodniej Szkocji u wybrzeży Loch Fyne.


6. EILEAN DONAN CASTLE

Jeśli zapytasz  wujka Google o najpiękniejszy zamek w Szkocji możesz być pewny ,że wyszukiwarka pokaże Ci właśnie Eilean Donan Castle. Zamek stoi na małej skalistej wysepce u styku trzech jezior Loch Duich,  Loch Long i Loch Alsh. Dzisiejszy widok to rekonstrukcja średniowiecznego zamku, który został doszczętnie zniszczony za udział w jakobickiej rebelii.


7. KILCHURN CASTLE

Niesamowicie malownicze ruiny zamkowe położone na północnym krańcu Loch Awe w rejonie Agryll.


8. DUNROBIN CASTLE

Największy zamek Szkocji przypominający rozbudowaną wersję zamków nad Loarą. Zamek ma przebogatą historię, siedziba szkockich książąt Shuterland. W czasie I Wojny Światowej mieścił się tutaj szpital wojskowy. Warto go zobaczyć szczególnie latem, kiedy ogrody zachwycają swoim kształtem i kolorem.

9. FRASER CASTLE

Typowa budowla zamkowa wybudowana w formacie Z, charakterystycznie odznacza się główna wieża otoczona mniejszymi. Zamek położony jest w hrabstwie Aberdeenshire.


10. CRAIGIEVAR CASTLE

Jeśli chcesz zobaczyć zupełnie inne oblicze Szkocji to wybierz się w podróż do zamku Craigievar. Kiedy przybyliśmy na miejsce zamkowe mury nadal były zamknięte z powodu pandemii, mimo to nie żałowaliśmy przebytej drogi. Zamek umiejscowiony jest w przepięknej scenerii rolniczego zakątka północnej Szkocji. Ta dość osobliwa budowla w różowym kolorze przez wieki była domem rodzinnym klanu Sempill.

Czy ktoś tutaj jest fanatykiem różowego koloru ?

Dojazd tutaj nie jest zbyt oczywisty, kilka razy zbłądziliśmy po drodze. Jednak jakie mieliśmy widoki po drodze.


11. STIRLING CASTLE

Zamek Stirling majestatycznie króluje nad okolicą, wznosi się na powulkanicznej skale tuż nad nurtem rzeki Forth. Jeśli wybierasz się w podróż z południa Szkocji na północ to zamek ten będzie dla Ciebie drogowskazem, że jesteś mniej więcej w połowie drogi do celu.12. DUNNOTTAR CASTLE

Jeszcze nie dotarliśmy do północnych krańców Szkocji ale przy okazji następnej wizyty w tej krainie na pewno będziemy chcieli zobaczyć ten niezwykle malowniczo położony zamek. Dzisiaj pozostały z niego właściwie ruiny, za to wznoszą się one na skalnym cyplu. Nic tylko podziwiać, historie o smokach same od razu wpadają do głowy.


13. URQUHART CASTLE

O słynnym potworze z Loch Ness słyszeli niemal wszyscy a czy wszyscy kojarzą zamek położony nad jeziorem ? Koniecznie zajrzyjcie do postu o słynnym potworze i zamku jaki napisałam jakiś czas temu – CZY POTWÓR Z LOCH NESS NAPRAWDĘ ISTNIEJE ?


14. CAWDOR CASTLE

Ten niesamowity obiekt to w sumie rzeczywisty dom w formie wieży z rozbudowaną strukturą. U początków należał do rodziny Calder , od XVI wieku stał się własnością rodziny Campbell. Jednak w większości przewodników nazywany jest zamkiem szekspirowskiego Makbeta. Nazwa ta wzięła się z pewnością od tytułu jaki autor nadał głównemu bohaterowi dramatu ‚ Thane of Cawdor ‘ , tyle jednak z autentyczności gdyż zamek w rzeczywistości z samym Makbetem nie ma nic wspólnego. Historyczne źródła podają, że został on wybudowany znacznie później, niż w okresie życia średniowiecznego króla. Masz jednak ochotę nieco pofantazjować , czemu nie i nie zapomnij przypomnieć sobie historii Makbeta przed wizytą na zamku.


15. BRODIE CASTLE

Oto prawdziwy przykład rodzinnego zamku, od początków wieku XII zamek należał do klanu Brodie. Co ciekawe, członkowie rodziny mieszkali w zamku aż do XXI wieku. Obecnie opiekę nad zamkiem sprawuje National Trust for Scotland. Na zamku odbywa się szereg imprez, wystaw. Warto zajrzeć tutaj na wiosnę , gdyż ogrody posiadają jedną z największych kolekcji żonkili i narcyzów w Szkocji.

My byliśmy pod koniec lata i też nic nie straciliśmy, w ogrodach na tyłach zamku znaleźliśmy prawdziwie sielankowy ogród letnich kwiatów.


Oto moja subiektywna lista 15 najpiękniejszych zamków w Szkocji. Pokazałam Wam niewiele budowli ale dość różnorodnych pod względem architektury i charakteru.

Czy Wam się podobają ? Sami oceńcie, koniecznie napiszcie mi do jakiego wpadlibyście z wizytą. Który z zamków znalazł się na Waszej liście miejsc, które musicie jeszcze odwiedzić w Szkocji ? A jeśli nawet nie jest Wam po drodze do krainy wrzosowisk i jeleni to może przynajmniej popatrzycie sobie z przyjemnością.

P.S Jak z pewnością się zorientowaliście dzisiejszy wpis nie jest typową relacją z zwiedzania szkockiego zamku, niektóre z nich nadal są na mojej liście miejsc, które muszę zobaczyć w Szkocji. Nie pokazałam Wam też zdjęć komnat i zamkowych zakamarków. Niestety większość zabytków udostępnia w czasie pandemii tylko swoje ogrody, natomiast odwiedzenie wnętrz wiąże się z rezerwacją online. My nie planowaliśmy zwiedzać wnętrz zamkowych, stąd takie bardziej lekkie potraktowanie tematu. Dla wszystkich, którzy jednak mają wielkie pragnienie zwiedzić szkocki zamek od środka polecam dużo wcześniej zaplanować sobie rezerwacje biletów wstępnych.

Exit mobile version