Travel

6 miejsc, które powinniście odwiedzić w Wielkiej Brytanii właśnie jesienią

A może tak wybrać się jesienią do krainy Harrego Pottera i Jane Austen? Mam dziś dla Was listę 6 miejsc,które powinniście odwiedzić w Wielkiej Brytanii właśnie jesienią.

Jestem ciepłoludkiem i gdy pojawiły się pierwsze chłodniejsze dni z małym niepokojem podchodzę do kolejnych dni. Już mam za sobą zresztą pierwsze przeziębienie i tydzień przymusowego siedzenia w domu. Skoro nie można mieć lata codziennie ( przynajmniej tu gdzie mieszkam), można znaleźć kilka innych sposobów na uczynienie jesiennych miesięcy bardziej przyjemnych dla siebie i swoich najbliższych. A może tak wybrać się jesienią do krainy Harrego Pottera i Jane Austen? Mam dziś dla Was listę 6 miejsc,które powinniście odwiedzić w Wielkiej Brytanii właśnie jesienią.

Lacock – wioska, pałac i muzeum

Jeśli chcecie poznać miejsce gdzie zrobiono pierwszą fotografię na świecie koniecznie powinniście odwiedzić maleńkie muzeum fotografii Williama Foxa Talbota. Muzeum znajduje się na terenie dawnej posiadłości wynalazcy. To ciekawe miejsce to dawny klasztor przerobiony na wiejską posiadłość. Nieopodal zachwycić Was może piękny park a także sama wioska, jakby zatrzymana w czasie. Byłam w Lacock zarówno na wiosnę jak i jesienią, to urocze miejsce. Warto zgubić się wśród wąskich uliczek, zawsze można coś odkryć czy to mały sklepik z domowymi prztworami, galerie sztuki czy uroczy tea room.

Lacock


Bedgebury Forest, Kent

Lasów typowo państwowych jak w Polsce, do których dostęp ma każdy w Wielkiej Brytanii jest niewiele. Właściwie każdy skrawek jest przez kogoś zarządzany. Nie myślcie, że nie możecie skorzystać z ich dobrodziejstwa i piękna. Wręcz przeciwnie, często tak jak w tym przypadku lasy są pielęgnowanie, mają opiekę i są bardziej zagospodarowane. Las Bedgebury położony jest niemal na pograniczu Sussex i Kent. Znajdziecie tam sporo ciekawych miejsc, zachwyci Was piękno przyrody. Las zaprasza wszystkich z ich czworonogimi przyjaciółmi. Pieski jak najbardziej są tu mile widziane.


Bodnant Gardens, Conwy

Uwielbiam oglądać ogrody zagospodarowane przez National Trust, najczęściej odtwarzane są z wielkim rozmachem na podstawie archiwalnych zapisów, kronik czy starych fotografii. Ogrody Bodnant to olbrzymia posiadłość położona nad rzeką Conwy. Na wielkim obszarze można zobaczyć wielką kolekcję roślin egzotycznych ale i starego typowego dla Europy drzewostanu.


Westonbirt Arboretum

Niesamowite miejsce w sercu Cotswolds stworzone przez dość majętną rodzinę Holford w czasach wiktoriańskich. Idealne na jesienny weekend, krótki urlop czy romantyczny spacer. Magiczny las, odkryjesz w nim drzewa z różnych zakątków świata.

Westonbrit Arboteum


Kingston Lacy

Jeśli jeszcze nie zmaczyły Was wycieczki po lasach i parkach krajobrazowych powinniście zajrzeć na tereny posiadłości dawnych magnatów dworskich. Jak się okazuje w XVIII wieku to dopiero ludzie posiadali rozmach. Cała posiadłość należała niegdyś do bardzo bogatej rodziny bankierów. Powstrzymam się od opowieści historycznych a jako zachętę dodam – przepiękny park i ogrody ( także w stylu japońskim) Na zachętę dodam iż od grudnia ogrody pałacowe są pięknie podświetlane a aranżacje świąteczne w samym budynku nie mają sobie równych.

Kingston Lacy

Ogród japoński w Kingston Lacy zachwyca o każdej porze roku


New Forest National Park

Jeden z najchętniej odwiedzanych parków w Wielkiej Brytanii i nic dziwnego, znajdziecie tu wszystko. Piękne lasy liściaste i iglaste, polanki i wrzosowiska, konie wolno biegające po lesie, urocze wioseczki czy małe miasteczka a do tego bliskość morza bo to przecież hrabstwo Hampshire na południu wyspy.

New Forest


Oczywiście przedstawiałam Wam tylko krople w morzu jeśli chodzi o moje propozycje,mieszkam w południowej części Wyspy stąd wśród wymienionych miejsc nie znalazła się Szkocja, Lake District czy inne tereny chociażby w Walii. Za to na pewno właśnie jesienią namawiam na spacer poza miastem, na spacery po miastach i wsiach przyjdzie jeszcze czas zimą. Jeśli chcecie zobaczyć prawdziwe oblicze Anglii to zdecydowanie musicie wyjechać na wieś, pobłądzić polnymi ścieżkami, odkryć prastare drzewa w pobliskim lesie. Ten rok jest zresztą wyjątkowy bo na przekór stereotypom mniej jakoś pada i nawet w ciągu dnia jest dość ciepło.

Spokojne przechodzenie jesieni w zimę wcale nie jest przykrym okresem. Zabezpiecza się wtedy różne rzeczy, gromadzi się i chowa jak największą ilość zapasów. Przyjemnie jest zebrać wszystko, co się ma, tuż przy sobie, możliwie najbliżej, zmagazynować swoje ciepło i myśli i skryć się w głębokiej dziurze, w samiutkim środku, tam gdzie bezpiecznie, gdzie można bronić tego, co ważne i cenne, i swoje własne.

Tove Janshon , Dolina Muminków w Listopadzie

Wygląda na to, że wiem już co będę robić w ten weekend a jak to jest z Wami? Korzystacie z uroków jesieni?

Jak zacznie padać to zawsze można ucieszyć się książka, ostatnio czytałam Joanne Bator – przeczytaj moją opinię o jej książce

Koniecznie napiszcie mi w komentarzach czy byliście kiedyś w Anglii? A jak wygląda Wasza jesień w tym roku?

Nie zapomnijcie znaleźć mnie na Instagramie, będę wdzięczna za każde serduszko, dajcie znać, że mnie odwiedziliście 💕🎃

View this post on Instagram

Czy wiecie, że urodziłam się w piątek? Czy to nie cudownie – od razu gotowa na kolejne przygody. Nieco dopadło mnie przeziębienie tak więc ostatnie dwa dni spędziłam zagrzdbana w książkach a teraz weekend i choć jest dużo chłodniej to jednak słońce raczej nas nie opuszcza. Pięknego weekendu i nie zapomnijcie zrobić w trakcie tych dni coś przyjemnie odprężającego i inspirującego. Na dobry wieczór – piękny bukiecik w jesiennych kolorach, jak widzę te przemiłe jesienne kwiaty to aż już mi się tęskni za latem… #jesiennekolory #koloryjesieni #jesiennekwiaty #autumnflower #weekendowo #weekend #piątek #dobrywieczór #wieczorny #haveaniceweekend #miłegowieczoru #miłegoweekendu

A post shared by Viola/My British Journey (@mybritishjourney) on

Reklamy

O autorze Viola

Od dobrych paru lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. Od najmłodszych lat zawsze gdzieś mnie niosło, prawdziwa powsinoga i nic dziwnego,że wylądowałam za granicą. Nadal nie umiem usiedzieć spokojnie, kocham naturę, rozmiłowana jestem w urokliwych miasteczkach i pięknych wsiach. Uwielbiam ciekawe historie i tajemnice zamków czy pałaców. Na blogu znajdziecie sporo informacji, ciekawostek i oczywiście zdjęć, bo fotografia to wielka pasja moja i męża. Wybierz się ze mną w podróż po pięknej Wielkiej Brytanii !

8 komentarzy dotyczących “6 miejsc, które powinniście odwiedzić w Wielkiej Brytanii właśnie jesienią

 1. Byłam w Anglii pod koniec czerwca tego roku, było bardzo ciepło i sucho. Ogrody Angielskie są przepiękne, warte odwiedzenia o każdej porze roku.

 2. Dziękuje za odwiedziny, powiem Ci że z wiekiem coraz bardziej kocham jesień

 3. Wspaniałe miejsca i zdjęcia. Jesień to taka pora roku, która potrafi wydobyć piękno nawet z niepozornych miejsc, choć te prezentowane przez Ciebie zdecydowanie do takich nie należą 🙂 Pozdrawiam, Beata

 4. Dopisuję do swoich wymarzonych miejsc na podróże !

 5. Ja ogólnie to kocham chodzić po lesie a jesień to tylko sprzyja takim wyprawom

 6. Aleksandra Załęska

  Z chęcią odwiedziła bym Westonbirt Arboretum – wydaje sie ciekawym miejscem 😀

 7. Piękne miejsca tam są i gdy bym miała możliwość to bym je zwiedziła

 8. Paulina

  Ten las Bedgebury, na załączonym zdjęciu wygląda jak park. Zdecydowanie bardziej odpowiada mi nasz polski odpowiednik. Nie mniej bardzo ciekawe zestawienie.

Cieszę się, że dzisiaj u mnie zawitałeś. Nie zapomnij zostawić po sobie komentarz. Dzięki nim mój blog żyje a ja sama mogę się dowiedzieć o wartości tego co pisze z oceny innych. Pisz szczerze,szanuj opinie innych. Na moim blogu nie toleruje obraźliwych tekstów i wulgaryzmów.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: