Belgrad jako stolica Serbii i jedno z najstarszych miast w Europie otwiera nowy cykl wpisów gościnnych na blogu w 2023. Cały cykl został zatytułowany “Czternaście Miejskich Opowieści”. Podróżą do Belgradu rozpoczynamy naszą miejską podróż dookoła świata.

Starożytne Singidunum, czyli dzisiejsza stolica Serbii — Belgrad

Starożytne Singidunum, czyli dzisiejszą stolicę Serbii- Belgrad- odwiedziłam wielokrotnie i za każdym razem odkryłam tam coś nowego, nieznanego i pociągającego.

Zachwyca mnie tak samo latem, kiedy w południe przy głównej ulicy wszyscy popijają kawę i w oparach tytoniowego dymu dyskutują o polityce. Jak i zimą, gdy zardzewiałe autobusy, pamiętające lata 50, dzielnie pokonują Brankov most, wydobywając z siebie kłęby kruczoczarnych spalin.

Nie ma dla mnie nic piękniejszego niż jesienny spacer po Adzie Ciganliji ani nic bardziej fascynującego niż obserwacja budzącej się po śnie zimowym natury, w ogrodzie botanicznym Jevremovac.

Widok na stare miasto w Belgradzie
Widok na stare miasto w Belgradzie

Belgrad — znaczenie nazwy stolicy

Jedni twierdzą, że współczesna nazwa miasta, oznacza piękne miasto, inni, wywodząc jej genezę od języków słowiańskich, mówią o białym mieście. Trudno dojść do porozumienia, ponieważ pierwsze imię miasta oznaczało w języku celtyckim tyle, co twierdza na wzgórzu. Wykorzystując to tak korzystne położenie geograficzne Celtowie, a później Rzymianie i Turcy Osmańscy zbudowali tam warowną twierdzę, Kalemegdan.

Dziś w ruinach murów obronnych znajduje się park, a także m.in. Muzeum Wojskowe i wesołe miasteczko. Odbywają się tutaj wystawy plenerowe oraz wiele ciekawych uroczystości.

Pomnik tzw. Zwycięzcy na Kalemegdanie.

cykl wpisów gościnnych

CZY MASZ OCHOTĘ ZASZYĆ SIĘ NA BEZLUDNEJ WYSPIE? WYSPA JELENI MOŻE BYĆ IDEALNYM MIEJSCEM DLA CIEBIE.

Zajrzyj na szkocki wpis z poprzedniej edycji wpisów gościnnych na blogu.


Jak wyglądała kiedyś dzisiejsza stolica Serbii?

Trudno uwierzyć, że ta dzisiejsza stolica państwa była kiedyś jedynie niewielką osadą, która rozrosła się do rozmiarów półtoramilionowej milionowej metropolii, jednej z najstarszych w Europie.
Trudno opisać Belgrad w kilku zdaniach.

Novi Beograd dzielnica wybudowana na mokradłach dla napływowej masy ludności.
Mauzoleum Tito w Belgradzie
Mauzoleum J.B Tito

Stolica Serbii to bezpieczne miasto

Warto przede wszystkim zaznaczyć, że Belgrad jest tak samo bezpieczny, jak Warszawa czy Berlin.

Znajdziemy tutaj oczywiście szemrane uliczki i zakątki, do których nie należy zaglądać samotnie po zmroku. Nie warto jednak myśleć stereotypowo i bać się wizyty w tym cudownym mieście, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Są tutaj muzea i dyskoteki, parki i stadiony sportowe, zjemy tutaj i tradycyjną musakę i wszechobecną pizzę.

Parlament w stolicy Serbii
Skupstina, czyli parlament Serbii

Stolica na początku roku

Styczeń to także szczególny miesiąc w Serbii. Według starego kalendarza juliańskiego Kościół Prawosławny obchodzi bowiem Wigilię dnia 06.01, Boże Narodzenie obchodzone jest 07.01.

Symbolami świąt w Serbii są tzw. badnjak i česnica.

Cerkiew w Belgradzie
Cerkiew świętego Sawy w stolicy Serbii.

Bożenarodzeniowy stół nosi specjalną nazwę i mówi się na niego božićna trpeza, czy dosłownie stół bożonarodzeniowy.

Warto jednak zaznaczyć, że trpeza to nazwa własna określająca stół, na którym jedzone są posiłki, nie zaś zwykły stół, który nosi nazwę sto. Na stole bożonarodzeniowym leżą owoce i warzywa, pieczone i faszerowane mięsa, galareta z nóżek (bardzo tradycyjne danie bożonarodzeniowe) oraz inne świąteczne potrawy.


Justyna Michniuk
Justyna Michniuk

Autorka, dziennikarka, tłumaczka, pasjonatka Bałkanów

Post powstał w ramach

III Edycji wpisów Gościnnych 2023

O autorze

Od dobrych paru lat mieszkam w Wielkiej Brytanii.
Od najmłodszych lat zawsze gdzieś mnie niosło, prawdziwa powsinoga i nic dziwnego,że wylądowałam za granicą.
Nadal nie umiem usiedzieć spokojnie, kocham naturę, rozmiłowana jestem w urokliwych miasteczkach i pięknych wsiach.
Uwielbiam ciekawe historie i tajemnice zamków czy pałaców.
Na blogu znajdziecie sporo informacji, ciekawostek i oczywiście zdjęć, bo fotografia to wielka pasja moja i męża.
Wybierz się ze mną w podróż po pięknej Wielkiej Brytanii !

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE

9 komentarzy

  1. Nigdy nie byłam w tamtych stronach I Belgrad zawsze kojarzył mi się z komunistycznym, szarym i pełnym blokowisk miejscem. Dziś musi wyglądać bardzo ciekawie. Czy kiedyś tam dotrę? Nie wiem, ale z przyjemością poczytałam ten wpis 🙂

  2. Byłam w tamtym miejscu jako szczeniak. Podczas wojny, o dziwo pamiętam każdy szczegół:dziury w elewacjach po ostrzałach. Byłam młoda i pełna strachu i nie potrafiłam skupić się na rzeczach, które mnie otaczały … Dzięki zdjęciom, które tutaj zobaczyłam wiem, że życie toczy się już normalnie i to pozwala mi spojrzeć na to miasto zupełnie inaczej. Dziękuję.

  3. Viola czekałam na ten wpis i się doczekałam. Bardzo ciekawy kraj który wjechał ma listę moich marzeń. Mam nadzieję że nie będę musiała długo czekać na spotkanie z nim.
    Czekam na kolejnego Twojego gościa 🙂

  4. Pamietam Belgrad ale ten z czasów jeszcze wspólnej Jugosławii 30 lat temu. Niestety nie widać w nim było takiego uroku jak na twoich zdjęciach, Było niestety bardzo komunistyczne i bardzo titowskie.

  5. Chociaż jestem wielbicielką natury, to uważam, że zawsze warto zaglądnąć w miejsca ważne historycznie i kulturowo a Belgrad na pewno taki jest. Nigdy tam nie byłam, a dzięki tej opowieści i zdjęciom mogłam doznać namiastki tego miasta. Dziękuję 🙂

Cieszę się, że dzisiaj u mnie zawitałeś. Nie zapomnij zostawić po sobie komentarz. Nie przepadam za natrętami, stąd komentarze podlegają moderacji. Twój ukaże się zaraz po jego zatwierdzeniu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: