Kolejny odcinek drugiej edycji wpisów gościnnych a w nim kadry z Covington, czyli Hollywood Południa. Na niezwykle filmową wyprawę zabiera nas Maria.
Covington, czyli Hollywood Południa – Pamiętniki wamiprów
Zawsze z ciekawością podglądałam serialowe miasteczka, lubiłam domy z romantycznymi werandami, które obiecywały kojące wieczory z przyjaciółmi. Życie się do mnie uśmiechnęło, “Pamiętniki wampirów” i wiele innych filmów nakręcono w takim czarującym miejscu. Kiedy nie mamy pomysłu na wycieczkę, jedziemy spacerować po Covington.
Nie trzeba znać żadnego filmu, żeby wybrać się z nami do Covington, bo najbardziej urzekają prawdziwe domy, które są przeglądem stylów architektonicznych z ostatnich 200 lat. Filmowa fikcja jest tylko miłym uzupełnieniem.
Kultowy budynek sądu pojawił się ostatnio w filmach: “Doktor sen” i “Słodkie magnolie” . Wieża zegarowa występuje w “Pamiętnikach wampirów”, a pięknie zachowane przedwojenne posiadłości były tłem dla ponad 100 produkcji kinowych i telewizyjnych.
Dla wampirzych fanów przygotowałam mały przewodnik po fikcyjnym Mystic Falls, będą sceny ze “Słodkich magnolii”, dom Ashleya z “Przeminęło z wiatrem”, ale przede wszystkim ulice pełne historii. Będę zarażać urokiem Południa, zapraszam.

Ogromne drzewo przy pomniku, to wiecznie zielona magnolia grandiflora, najbardziej znana jako magnolia południowa. Jest bardzo popularnym drzewem ozdobnym, znanym z bardzo dużych słodko pachnących kwiatów. Stąd wziął się tytuł “Słodkie magnolie“, niezrozumiały dla kogoś, kto ich nie widział.

Covington i jego historia

Pierwszymi mieszkańcami tej ziemi byli Indianie Creek, ciągle wypierani przez osadników oddali w końcu swoją ziemię. W 1822 roku właściciele plantacji zaczęli tu budować swoje miejskie rezydencje, wszędzie dookoła rozciągały się pola bawełny.
Covington jest siedzibą hrabstwa Newton, ma około 12 000 mieszkańców i leży 35 mil od Atlanty.
Miasteczko Mystic Falls, z filmu “Pamiętniki wampirów” miało ulubiony bar wszystkich nadprzyrodzonych stworzeń. Fani tak często fotografowali się na tle tabliczki “Mystic Grill”, aż ktoś przedsiębiorczy otworzył pod tym szyldem prawdziwą restaurację.

Covington i serial „ Pamiętniki wampirów”
Centrum Informacji Turystycznej jest zamknięte z powodu epidemii, ale znajdujemy mapki i przewodniki, po historycznych uliczkach. Objaśniają które domy były zasiedlone przez wampirów i wilkołaków.

Ciągle podjeżdżały samochody z podnieconymi grupkami nastolatków. Każdy chciał mieć zdjęcie na tle tablicy “Welcome to Mystic Falls Virginia”.
“Pamiętniki wampirów” powstawały w latach 2009–2017 i miały 8 sezonów. Potem powstały kontynuacje: “The Originals” i “The Legacies”.
W budynku Mystic Grill jest muzeum kostiumów filmowych i sklep z pamiątkami. Pod napisem “The Vampire Stalkers” zbiera się grupa wycieczkowa. Za $55 zobaczą to co my z mapką, ale wejdą za bramę najbardziej okazałej posiadłości i usłyszą ploteczki z planu. Mystic Falls Tours
Covington – prawdziwe Hollywood Południa
Hollywood Południa to zasłużona nazwa.
Najnowsze filmy nakręcone w okolicy:
- Godzilla – King of Monsters
- Ant – Man and Wasp
- Avengeres – Infinity War
- Black Panther – Pitch Perfect 3
- Jumangi – Welcome to the Jungle
- Mark Felt – The Man Who Brought Down the White House
- Spider – Man – Homecoming

W fikcyjnym miasteczku Frazier z powieści “Doctor Sleep” (kontynuacja “Lśnienia”) Stephena Kinga, również widać mój ulubiony skwerek.

Covington i jego przygoda ze światem filmowym
Covington zalśnił pełnym blaskiem po 2008 roku, kiedy do miasta udało się zwabić przemysł filmowy za pomocą 30% ulg podatkowych. Do 2017 roku produkcje filmowe i telewizyjne przyniosły Georgii dochód w wysokości 9 miliardów dolarów.
Tu jest wszystko, sielankowe tereny wiejskie, ślady dawnych plantacji, magnolie i skwer z pomnikiem Konfederacji.
Co jeszcze można tutaj zobaczyć?

Kościół Baptystów z 1877 roku.

A po drugiej stronie ulicy…
Covington i serial „ Słodkie magnolie”
Serial jest oparty na cyklu romantycznych powieści Sherryl Woods. Bohaterki: Maddie, Dana Sue i Helen, mieszkają w fikcyjnym miasteczku Serenity w Południowej Karolinie.
Corner Spa odgrywa ważną rolę w nowej serii Netflix. Helen kupuje zapierającą w piersiach dech rezydencję, którą razem z przyjaciółkami przekształca w spa.
Lee-Porter House – rezydencja Lee-Portera to druga lokalizacja Corner Spa.

Ten budynek w stylu greckiego odrodzenia z 1912 roku jest ulubieńcem ekip filmowych. Tu powstawał biograficzny film o Bessie Smith, legendzie bluesa z lat 20-tych i 30-tych XX wieku.

A oto Lee-Rogers House z 1898. Poprzednie cudeńko zbudowali właściciele tej posiadłości. Eugene Orsona Lee miał sklep na głównym placu, później został burmistrzem Covington. Dom należał do rodziny do lat 70-tych XX wieku.

Covington i Margaret Mitchell
Oto słynne „ Dwanaście dębów” zdecydowanie najpiękniejsza i najbardziej znana rezydencja w światowej kinematografii.
Margaret Mitchell zobaczyła zdjęcie domu w czasopiśmie ” The Atlanta Journal Constitution” w którym kiedyś pracowała. Wycinek wysłała do Wilbura Kurtza, historyka z Atlanty i znawcy wojny secesyjnej, który był konsultantem przy produkcji “Przeminęło z wiatrem”, sugerując, że tak wyobraża sobie dom Ashleya Wilkesa.

Sędzia John Harris zbudował dom w 1836 r. Był właścicielem dużej plantacji w pobliżu Covington, którą opanowały wojska Shermana w 1864 r. Sherman spędził tam całe 30 dni. To co się działo opisała w swoich pamiętnikach właścicielka pobliskiej plantacji.
Nowi właściciele włożyli dwa miliony dolarów w remont budynku i ponownie otworzyli hotel typu Bed & Breakfast. Z tyłu jest piękny ogród idealny na romantyczny ślub. Nazwy pokoi nawiązują do filmów: The Frankly Scarlett , Salvatore Brothers, The Heat of the Night, Breakfast At Tiffany’s.


Covington i inne posiadłości warte zobaczenia
Dixie Manor
Dixie Manor to sąsiad dwóch poprzednich wspaniałości. Właściciele nazywają swój 180- letni dom Wielką Starą Damą. Jak przystało na Hollywood Południa, Stara Dama wystąpiła w kilku filmach.
Budynek został wybudowany w 1838 roku dla sędziego Thomasa Franklina Jonesa jest jedynym dwupiętrowy murowanym domem w Covington.

Cegły do jego budowy przypłynęły z Anglii. Zbudowany w stylu włoskim z parą doryckich kolumn. Dom miał wielu właścicieli, warto wspomnieć o Corrie C. Wright, która kupiła dom za 2000 dolarów w 1902 roku, bo to jej zawdzięcza nazwę Dixie Manor. Odziedziczył go jej osobisty lekarz, a potem jego wnuk.
A teraz każdy na krótko może poczuć się jego właścicielem. Zajrzyjcie koniecznie .
Bates – Terell House
Dom Bates-Terrell został zbudowany w 1904 roku przez pierwszego lekarza Covington.

The Worthington Manor
Na pewno rozpoznają go fani serialu „ Pamiętniki wampirów” , bo oto przed nami The Lockwood Mansion . Rezydencja była siedzibą rodu Lockwood, założycieli Mystic Falls. Z tego rodu wywodzili się kolejni burmistrzowie miasta. Lockwoodowie dziedziczyli gen wilkołaka, od którego mogli się uwolnić w jeden sposób przez zabicie kogoś. Dom wystąpił w trzech sezonach serialu.

Właściciele kupili dom w stanie godnym ubolewania. Remonty trwały półtora roku, teraz udekorowany pięknymi antykami i ogrodem jest wymarzonym miejscem na spędzenie emerytury. Właściciele cieszą się, że ekipa filmowa ich “adoptowała”, mieszkali podczas zdjęć i jedli razem posiłki.
Dom Eleny Gilbert z Pamętników wampirów

Dom Caroline Forbes z Pamiętników wampirów

Wright King House
Nazwa ulicy Floyd wzięła się od nazwiska sędziego Johna Floyda, który mieszkał w tym domu.

Dom pani Usher
Pani Usher była siostrą sędziego Floyda i mieszkała dokładnie naprzeciwko niego, jej mąż był kupcem. Dom pozostawał w rodzinie przez 90 lat.


Porter-Rogers-Tuck House

Waites House

Swanscombe
To najstarszy dom w Covington wybudowany około 1828 roku, z czasem dostał piękne kolumny i się powiększył. Pierwszym osadnikiem był sędzia Cary Wood, ale kiedy Sherman maszerował przez Covington, pani Wood była już wdową. Dom otaczają wielkie magnolie, które kwitną od kwietnia do czerwca.
Sands Hill Cottage

The Cedars

Whitmore College, w którym kształciły się wampiry, to w rzeczywistości Oxford College of Emory University. Oxford jest niewielką mieściną, o tak ciekawej historii, że zasługuje na osobną relację.
Glory of Covington – dwa oblicza miasta
W książce “Glory of Covington” William Bailey Williford tak wspomina Covington:
Piękne stare domy w Covington zostały po raz pierwszy otwarte dla publiczności w 1948 r. Ponad 2500 osób zjechało do małego miasta. “The Covington News” skomentował, że była to największa inwazja, od czasów armii Shermana maszerującej nad morze. Policja bezskutecznie próbowała poradzić sobie z ciągle rosnącą falą, która napływała ze wszystkich stron. Odwiedzający przybyli z tak odległych miejsc jak Nowy Jork i Kalifornia. Sprzedawca antyków wyraził zdumienie pięknymi domami i ich pięknym wyposażeniem.
Dwie historyczne dzielnice miasta pysznią się eleganckimi domami z XIX wieku, ale jedna czwarta mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. Zaparkowaliśmy samochód kilka metrów dalej w zupełnie innym świecie.
Małe, rozpadające się drewniane domki wyglądały nędznie. Tropikalny skwar zmusza do ochrony przed słońcem, dlatego okna są małe i zasłonięte na głucho. Piękne magnolie bardzo śmiecą skórzastymi liśćmi i zabijają trawę, bo nikt ich nie sprząta.

Magnolie już przekwitają, za to cieszę oczy hibiskusami. Chociaż kwitną tylko jeden dzień, codziennie pojawiają się nowe kwiaty, żeby karmić kolibry i motyle. Słońce pali tu mocno, świerszcze grają głośniej, a w nocy jest pełno świetlików. Za rogiem może pojawić się pałac albo drewniana rudera, wszędzie jest dużo drzew i ptaków, za domem dojrzewają figi i pomarańcze.
Przydatne linki i adresy
- Strona miasta Covington
- Muzeum filmowe w Covington
- Pamiętniki wampirów-info
- Przeminęło z wiatrem-info
Może Cię zainteresuje
- Przepiękna opowieść o Hollywood Południa może tylko pobudzić apetyt, zajrzyjcie koniecznie na plantacje amerykańskiego Południa jakie Maria opisała na swoim blogu.
- Kto z Was czytał „Przeminęło z wiatrem” ? Musi przeczytać koniecznie wpis miejscach związanych z autorką powieści.
Tekst i fotografie

Maria Kowalewski wraz z mężem Krzysztofem prowadzi bloga PAKUJ WALIZY
Kolekcjonerka opowieści, piszę o autorach i bohaterach, barwnych kulturach, historii, jedzeniu, o tym wszystkim, czym chciałabym się podzielić z przyjaciółmi. Nie próbuje pisać przewodników, woli zanurzyć się od razu w barwny tłum, biegać za kolibrami, nurkować ze świecącymi algami, albo wspinać się dla widoków.
GDZIE ZNAJDZIESZ AUTORKĘ
– Blog – Pakuj walizy
– Pakuj walizy – Facebook page
– Pakuj walizy – Instagram
Świetny wpis i zdjęcia. Tyle się dowiedziałam i rozsmakowałam. Piękna wirtualna podróż.
Bardzo mnie to cieszy.
Mario, uwielbiam Twoje wpisy, Wasze podróże i zdjęcia, szczególnie z południa USA! Nie słyszałem o tym miejscu, ale fakt, California nie rozpieszcza niskimi podatkami, więc nie dziwię się, że ono powstało! Aż dziw, że jeszcze nie zburzyli pomnika konfederacji 😉
A wiesz o tym samym pomyślałam, zresztą po tym jak zamalowali naszego Kosciuszke to powinni bardzo pilnować tych wszystkich pięknych willi na południu,gdzie rozgrywały się dawniej prawdziwe,ludzkie dramaty. Dziękujemy za odwiedziny 🙂
Marylki wpisy znam z jej bloga.
Cudnie przybliża świat znany mi tylko z filmów i książek.
Piękne miasteczka, miasta,rezydencje ukryte we wspaniałych parkach.
Raczy niesamowitymi opowieściami.
Podobnie jest z Covington.
Bardzo miło się czytało.
Pozdrawiam!
Oj tak można się tam zaczytać na całego a dodatkowo to wielka kopalnia wiedzy, dziękuję za odwiedziny.