Wales Zamki i pałace

Czy Beaumaris jest zamkiem doskonałym? Anglesey- part 4

Czy Beaumaris jest zamkiem doskonałym ? Dlaczego właśnie on, co ma w sobie takiego wyjątkowego na te i inne pytania odpowiem w kolejnej części o Anglesey. 

Czy Beaumaris jest zamkiem doskonałym?
Master James of Saint George
Master James of Saint George czuwa nad swoim dziełem

Czy Beaumaris jest zamkiem doskonałym ? Jak to się wszystko zaczęło ?

Po raz kolejny powtórzę to pytanie, które nurtowało mnie od dawna – czy Beaumaris jest zamkiem doskonałym? Na zamki patrzę troszkę z perspektywy marzycielki, pasjonatki literatury, historii sztuki i wiecznie głodnej nowych widoków turystki. Chyba więc to moje patrzenie jest nieco spaczone, jak bardzo dowiecie się wkrótce, gdy opowiem Wam o moich spotkaniach z zamkami Szkocji a póki co wracamy na Anglesey. To już czwarte spotkanie z wyspą, kto jeszcze nie był to zalecam terapię zapoznawczą z Holy Island, Breakwater oraz klasztorem. Jak widzicie jest w czym wybierać. Anglesey od zawsze była swoistym oczkiem w głowie Walijczyków, ze względu na położenie geograficzne, żyzne gleby. Stanowiła bastion dla przybyszów i nie mowa tutaj tylko o samych mieszkańcach Walii, którzy przybywali tutaj z surowych terenów górzystych, po pierwszych ojców kościoła chrześcijańskiego ale i sąsiadów z południa Wyspy. Nie wspominając o Wikingach. Król Edward I odkąd zasiadł na tronie Anglii miał w głowie tylko zdobywanie kolejnych dla siebie podległych terenów, tocząc boje z walijską szlachtą odgradzał się swoistym murem zamkowych warowni. Na granicy Anglii z Walią stawiał miasta warownie, tak można bowiem nazwać te zamkowe budowle, które powstawały wraz z przynależącymi do nich obmurowanymi osadami. Do tych budowli należy zaliczyć – Harlech, Cearnafon, Beaumaris i Conwy. Udało mi się już odwiedzić dwie spośród wymienionych, ale czekam tylko na okazję żeby zobaczyć pozostałe i na pewno pokażę Wam je tutaj. Miały one oczywiście znaczenie strategiczne, strzegły granic jak Czarny Zamek przy murze granic w słynnej Grze o Tron. 

Beaumaris został wzniesiony przy miejscowości Newborough, która powstała na wyraźny nakaz króla. Rozkaz królewski nakazywał przymusowe wręcz przeniesienie mieszkańców z pobliskiego małego portu rybackiego Llanfaes do nowo stworzonej osady. Do budowy miasteczka i zamku najęto około 2600 osób, co jak na owe czasy było olbrzymim przedsięwzięciem. Do budowy zamku wynajęto słynnego w tamtych czasach architekta Master James of Saint George. Pomimo wielkiego rozmachu i planów, królewski budżet skurczył się po nieudanych podbojach Szkocji a przez to nie było środków na kontynuowanie budowy. Budowa zamku nigdy nie została w pełni ukończona. 

Na budowie pracowało sporo Francuzów, spoglądali oni podobno na okoliczne trzęsawiska i lubili powiadać,

Les beaux marais – co oznacza w tłumaczeniu – piękne bagna, zamek jak i przylegająca do niego wieś otrzymała z francuska brzmiącą nazwę – BEAU MAREYES

Czy Beaumaris jest zamkiem doskonałym? Brama wewnętrzna
Ogrom budowli od środka naprawdę budzi wielki podziw

Czy Beaumaris jest zamkiem doskonałym ? Co czyni go tak wyjątkowym ?

O zamku i jego niesamowitej symetrii czytałam sporo, w tym momencie żałuję, że nie posiadam drona mogłabym Wam pokazać jego wyjątkową  i niespotykaną geometryczną precyzję tej budowli. Zamek postawiony został na wschodzie wyspy Anglesey tuż nad Cieśniną Menai. Dawniej woda sięgała tuż pod mury zamkowe przez co posiadał on własny port. Kiedy dochodziłam do zamku od strony miasteczka dałam się ponieść jego iluzorycznym pozorom. Kiedy bowiem patrzyłam na niego od parkingu tuż przy porcie, widziałam łagodny pas zielonego wzgórza, kilka ławek w pobliskim parku i plac zabaw. Mury za owszem były ale jakieś takie nisko osadzone. Tuż przy wejściu stoi mały budynek należący do CADW, który opiekuje się zamkiem. W dalszej części zauważam fosę i piękną bramę z drewnianym mostem, kiedyś pewnie zwodzonym. 

Dopiero po wejściu do środka tak naprawdę widać jak wielkiej iluzji uległam, budowla w środku jest olbrzymia. Zamek kryje w sobie dwie bramy i aż 16 wież, oczywiście dzisiaj są one w różnym stanie ale można sobie tylko wyobrazić jak wielki był to obiekt w czasach świetności. 

Beaumaris jako jeden z nielicznych zamków średniowiecznych w Europie daje możliwość zobaczenia wewnętrznego układu budynku niemal z każdej perspektywy. Wystarczy wspiąć się po zamkowych schodach żeby zobaczyć zamek z dawnych, górnych pięter. Dodatkowo czeka na nas wspaniały widok na miasteczko, port i piękną panoramę Gór Snowdonii. Spacerujemy po dachu zamku, zaglądamy w każdą dziurę. Mamy szczęście do pogody, słońce mieni się w błękitnych wodach rzeki. Czy Beaumaris jest zamkiem doskonałym? Zdecydowanie nietuzinkowym, przez swój wyjątkowy charakter i idealną symetrię geometryczną został wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco. 

 

Co jeszcze można tam zobaczyć?

Przy okazji oglądania zamku zajrzeliśmy do miasteczka, mam do takich małych siedzib ludzkich słabość. Beaumaris to typowo letniskowa miejscówka o wybitnie morskim klimacie.

Czy Beaumaris jest zamkiem doskonałym? Widok na rzekę
Cudowny wrześniowy dzień w Beaumaris

Słońce pięknie przygrzewało to usiedliśmy na troszkę na ławce z widokiem na molo. Było już po sezonie a do tego ciągle trwaliśmy między jednym a drugim pandemicznym zakazem, stąd piękne wiktoriańskie molo było zamknięte. Wszelkie usługi turystyczne typu rejs po rzece, łowienie ryb na morzu, czy wycieczka w stronę Puffin Island były zawieszone. Czy jednak jest to schyłek lata, jesień, wiosna czy lato Beaumaris to naprawdę urocze miasteczko.

Chodziliśmy wąskimi uliczkami i podziwialiśmy kolorowe kamieniczki, zaglądaliśmy na wystawy licznych tutaj galerii sztuki, zjedliśmy rybę z frytkami na małym placu przy Castle Court Hotel. Beaumaris położone jest w okręgu tzw. Anglesey Riviera, sporo tutaj pięknych plaż oraz dodatkowych atrakcji dla letników. Mam szczęście mieszkać dość niedaleko a moje eksplorowanie tych terenów zdecydowanie jest jeszcze w strefie początkowej.

To już przed ostatni odcinek związany z Anglesey, w następnym zajrzymy do pięknych Plas Cadnant Hidden Gardens i Plas Newydd House.

Serdecznie zapraszam !


O autorze Viola

Od dobrych paru lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. Od najmłodszych lat zawsze gdzieś mnie niosło, prawdziwa powsinoga i nic dziwnego,że wylądowałam za granicą. Nadal nie umiem usiedzieć spokojnie, kocham naturę, rozmiłowana jestem w urokliwych miasteczkach i pięknych wsiach. Uwielbiam ciekawe historie i tajemnice zamków czy pałaców. Na blogu znajdziecie sporo informacji, ciekawostek i oczywiście zdjęć, bo fotografia to wielka pasja moja i męża. Wybierz się ze mną w podróż po pięknej Wielkiej Brytanii !

16 komentarzy dotyczących “Czy Beaumaris jest zamkiem doskonałym? Anglesey- part 4

 1. Podobnie jak Ty jestem miłośniczką zamków, szczególnie takich pełnych historii I legendarnych opowieści. Poza tym jestem zakochana w Szkocji I pochłaniam każdy Twój wpis na ten temat 🙂 Piękne zdjęcia tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że muszę zobaczyć to wszystko na własne oczy 😊

 2. Viola super ściągę mi robisz. Madzieję ze pójdę Twoimi śladami i zobaczę te wszystkie cuda. Zemek który pokazals z kilku stron przypomina mi zamek we włoskim miasteczku Sirmione. W Szwecji tez widziałam podobny ale tylko na zdjęciach, może jeszcze uda mi się do niego dojechać 🙂

  • Miałam okazję widzieć Sirmione,bajkowy ale zdecydowanie mniejszy od tego tutaj. Jak tylko będziesz mieć okazję to wpadaj do Walii.

 3. Małgorzata Hert

  Przyznam, że sam zamek jak i okolica robi wrażenie. Miejsce jest ciekawe i z pewnością warto je odwiedzić

 4. Zamek jest imponujący i zachwyca swym majestatem. Jednak nie wiem według jakich kryteriów miałby być oceniany jako zamek doskonały? Widziałąm wiele pięknych zamków, ale nigdy w takich kategoriach na nie nie patrzyłam… Kązdy ma w sobie wielki ładunek architektury, historii, położenia…Dla mnie te zamki, które są zachowane w całości są najpiękniejsze.

 5. Maria Kasperczak

  Piękne miejsce, sam zamek i architektura w miasteczku, bardzo kolorowo – chyba nie spodziewała bym się tego w tej części świata, widać uległam stereotypom.

 6. W takie klimaty turystyczne udaję się z wielką przyjemnością, lubię zaglądać przez okno przeszłości. 🙂

 7. Przyznam, że budowla robi wrażenie już na samych zdjęciach. A na żywo na pewno zapiera dech w piersiach 🙂

  • Tak masz racje to piekny zamek i niesamowita budowla pod względem architektury jak na tamte czasy.

 8. Dobrze, że jest to typowo letniskowa miejscowość. Dobrze, gdy oprócz głównej atrakcji można też zobaczyć coś więcej.

  • Oj można zaleźć bardzo dużo, pewnie się zorientowałaś, że to już kolejna część z wyspy Anglesey na której stoi zamek. Nie można się tam nudzić, to prawda.

 9. Ten zagraniczny zamek swoim wyglądem nieco przypomina ten polski w Ujeździe koło Sandomierza, który serdecznie polecamy.

  • Czy piszesz o zamku Krzyżotopór ? byłam w nim kilka razy, tak to też wielka warownia ale dużo młodsza od Beaumaris.

 10. brzuchomechanika

  Co za cudowne i majestatyczne miejsce! Urzekające! Zdjęcia cudowne – obserwuję Cię na Instagramie, ale tu też będę zaglądać 🙂

  • Bardzo mi miło,że u mnie zawitałaś. Instagram to taki szczyt góry lodowej, bo właściwe treści i moje fotografie znajdziesz właśnie tutaj, zapraszam 🙂

Cieszę się, że dzisiaj u mnie zawitałeś. Nie zapomnij zostawić po sobie komentarz. Nie przepadam za natrętami, stąd komentarze podlegają moderacji. Twój ukaże się zaraz po jego zatwierdzeniu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: