Cześć, z tej strony Olga z bloga Olga Nina w Hiszpanii!

Dzisiaj chciałabym zabrać cię na chwilę do słonecznej Hiszpanii i opowiedzieć o tym kraju kilka (mam nadzieję, że interesujących) rzeczy, opisując je w formie wirtualnej pocztówki z Hiszpanii.

Tematem przewodnim będzie słońce. I ogólnie pogoda. Wiadomo: Hiszpania kojarzy się ze świetnym klimatem, ciepełkiem i pięknymi plażami. Przygotuj się więc, że w tym tekście słowo słońce padnie mnóstwo razy: odmienione przez przypadki, w formie przymiotnika i czego jeszcze nie wymyślę! Słońce to życie, słońce daje nam witaminę D, która zapewnia prawidłowe działanie naszego układu kostnego, nerwowego i mięśniowego, układu immunologicznego… Można wręcz stwierdzić, że słoneczne wakacje są niezbędne dla naszego zdrowia! Psychicznego i fizycznego – to wcale nie wymówka! Ładowanie baterii polega także na czerpaniu energii słonecznej (a przy okazji opalenizny, nabytej w odpowiedzialny sposób!).

Mieszkam w Hiszpanii od ponad pięciu lat i bardzo mi się podoba tutejsza pogoda… o ile nie jest to szczyt lata i ledwo co można oddychać. Wiem, że w Polsce upały też dają się nieźle we znaki, ale czy to jest powód, aby zrezygnować z wyjazdu na hiszpańską plażę? Skąpaną promieniami słońca, rzecz jasna! Słońce na plaży odbiera się zupełnie inaczej…

Hiszpańskie słoneczne miasta (i ich okolice!)

Według statystyk, miasto, które ma najwięcej godzin słońca w roku to Huelva. W sumie to się nie dziwię – leży na południu Hiszpanii, tuż obok Portugalii, w pięknej Andaluzji. Jeśli tam by dochodziło niewiele promieni słonecznych, to bym się bardzo zdziwiła! W ciągu roku słońce dociera tam na 3160 godzin, co wypada bardzo korzystnie w porównaniu do najbardziej nasłonecznionego miasta w Polsce – Warszawy, która może nam zaoferować 2205 godzin słonecznych rocznie! A w takim na przykład Szczecinie liczba godzin słonecznych wynosi już 1553 godziny! W Huelvie dwa razy tyle 🙂

W Huelvie znajdziesz także najdłuższe plaże w Hiszpanii: Playa de Doñana, Almonte, ciągnąca się na 28 kilometrów, Playa de Castilla, Almonte, która jest już nieco krótsza, bo “jedynie” 17 kilometrów…

Na wielu plażach w Hiszpanii w ciągu dnia jesteśmy pod opieką ratownika, a same plaże mają bardzo dobre udogodnienia dla sportowców: boiska do gry w siatkówkę, urządzenia do ćwiczeń.

W ogóle większa część Andaluzji oferuje nam ponad 3000 godzin słońca rocznie. Więc które miejsce wybierzesz na swój wakacyjny wypoczynek, nawet jeśli nie będzie to Huelva, i tak powinieneś być zadowolony 🙂

Walencja (hiszp. Valencia) to miasto, w którym możemy spokojnie oczekiwać ponad 300 słonecznych dni. Średnia temperatura (z całego roku) to prawie 18 stopni. Oczywiście raz jest cieplej, a raz chłodniej, ale… Nie ma co, jadąc do Walencji lub w jej okolice na wakacje, masz całkiem sporo szans, że deszcz cię nie dosięgnie! A słońce daje czadu zarówno latem, jak i zimą. Bajeczka.

Malaga (która należy do wspomnianej wyżej Andaluzji) pobija ten rekord: mamy tam ponad 320 słonecznych dni w roku (najwięcej słońca złapiesz tam w lipcu, ponad 11 godzin dziennie! Porównanie Malagi w grudniu wygląda dość blado: jedynie trochę więcej niż 5 godzin słońca dziennie).

Zima na Kanarach?

Słońce Hiszpanii

Kto powiedział, że na wakacje trzeba lecieć w lipcu albo w sierpniu? Nie wiem czy wiesz, ale wśród Hiszpanów sezon na wakacje na Wyspach Kanaryjskich jest właśnie zimą! Średnia roczna temperatura wynosi tam 22 stopnie, oferta turystyczna jest wręcz nieskończona, a każda wyspa ma swój styl. Możesz wybrać się na czarne plaże i krajobrazy wulkaniczne (Lanzarote), udać się w sam środek turystycznego zgiełku i kolorowych neonów, wśród turystów z całego świata (Gran Canaria), jeśli chcesz zobaczyć bezkresne plaże z niemal białym piaskiem, to Fuerteventura jest dla ciebie idealnym miejscem… A żądni wspinaczki na wulkan mogą wejść sobie na Teide, najwyższą górę Hiszpanii (i jednocześnie wulkan), znajdującą się na Teneryfie. (3718 mnpm, ale wysokość tej góry od morskiego dnia to 7500 m!). Jeśli najbardziej na świecie lubisz naturę i chcesz wypocząć wśród bujnej natury, wybierz się na La Palma: zwana jest także La isla bonita (ładna wyspa) albo La isla verde (zielona wyspa). Dla każdego coś miłego.

Na wszystkich wyspach możesz korzystać z piękna ponad 500 plaż. Możesz uprawiać wiele sportów, w tym wodnych. Nic dodać, nic ująć.

A może… hiszpańska Afryka?

Słońce Hiszpanii

Jestem bardzo ciekawa czy wiesz, że Hiszpania to także 2 miasta znajdujące się na kontynencie afrykańskim: Ceuta i Melilla.

Jeśli rozmawiamy o tym ostatnim mieście, to słoneczko nieźle tam smaży: zimą oferuje nam ciepełko na poziomie 25 stopni Celsjusza. A nawet może się okazać, że dojdzie do ponad 30 stopni!

Jedyna zła wiadomość może być taka, że niewiele biur podróży oferuje wakacje w Melilla. Rozwiązaniem pozostaje poszukiwanie lotów na własną rękę, na pewno z Madrytu i z Barcelony możemy się tam dostać, ewentualnie można przepłynąć promem z różnych miast na wybrzeżu Hiszpanii. Pamiętaj, aby sprawdzić czy możesz udać się do Ceuta lub Melilla na dowód osobisty, czy musi to być paszport (w zależności od tego, z jakiego kraju podróżujecie, ty i współtowarzysze podróży).

Uwaga, nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej!

My tu sobie radośnie pitu pitu, a plecy i ramiona czerwone… Nie zapomnij o użyciu kremu przeciwsłonecznego!

Chroń zarówno swoje ciało, jak i wzrok: używaj dobrych okularów z filtrem.

Jeśli pluskasz się w morzu lub na basenie, też się opalasz, co oznacza, że możesz się poparzyć.

Opalanie się może być korzystne, ale tylko jeśli robimy to z umiarem! Nie bądź jak brytyjscy (haha Viola, sorry) turyści, po których widać, że nie potrafią poprawnie użyć tego wynalazku, jakim jest krem z filtrem, bo czerwone plecy i pośladki od razu o tym informują.

Podróże po Hiszpanii?

Jeśli już masz kupione bilety do Hiszpanii, ale nie wiesz co dalej, możesz sprawdzić, czy w rejonie, w który się wybierasz jest jakiś organizator wycieczek po tym kraju. Jeżeli chciałbyś, aby to był Polak, to TUTAJ możesz znaleźć spis organizatorów wycieczek po Hiszpanii, dla osób, które nie chcą zajmować się wyszukiwaniem biletów wstępu czy załatwianiem transportu – wycieczki szyte na miarę według potrzeb.

Jeśli interesuje cię temat podróżowania do Hiszpanii, zamieszkania w tym kraju czy też nauki hiszpańskiego, to zapraszam serdecznie do siebie:

Mój blog: Olga Nina https://olganina.com/

Fanpage na Facebooku:

Podczas przygotowywania tekstu korzystałam z:

http://www.nosvemosenvalencia.com/valencia-una-ciudad-con-300-dias-de-sol-al-ano/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_D

https://www.20minutos.es/noticia/477338/0/ciudad/soleada/temperaturas/

15 lugares de España para huir del invierno

https://www.laopiniondemalaga.es/malaga/2016/08/14/malaga-lugar-luce-sol/869975.html

Google Maps


Tekst powstał w ramach nowego cyklu wpisów gościnnych POCZTÓWKA Z WAKACJI w 2018

W tym roku również zapraszam Cię na wakacyjno- letnie czytanie, na horyzoncie bowiem pojawia się nowy cykl pod tytułem „JEDEN DZIEŃ W…”, śledź na bieżąco relacje na social mediach. Od połowy lipca do początku października, czekamy na Ciebie !

 

O autorze

Od dobrych paru lat mieszkam w Wielkiej Brytanii.
Od najmłodszych lat zawsze gdzieś mnie niosło, prawdziwa powsinoga i nic dziwnego,że wylądowałam za granicą.
Nadal nie umiem usiedzieć spokojnie, kocham naturę, rozmiłowana jestem w urokliwych miasteczkach i pięknych wsiach.
Uwielbiam ciekawe historie i tajemnice zamków czy pałaców.
Na blogu znajdziecie sporo informacji, ciekawostek i oczywiście zdjęć, bo fotografia to wielka pasja moja i męża.
Wybierz się ze mną w podróż po pięknej Wielkiej Brytanii !

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE

13 komentarzy

  1. aż chce się tam jechać, lubie podrózówać , szkoda że tak malo ostatnio ;/ W Hiszpanii jeszcze nie byłam 🙂

    1. Hiszpania ma naprawdę sporo do zaoferowania, może właśnie Cię zainspirowałam? 😘

  2. Jeszcze nie byłam w Hiszpanii, ale czuję się mocno zainspirowana do podróży 🙂

    1. To kraj,który ma wiele do zaoferowania – ja szykuje się do trzeciej podróży i jeszcze mam sporo do zobaczenia

  3. Jeszcze nie byłam, mam uczulenie na słońce i rrozważam podróż zimą. Pewnie nie będzie tak fajnie jak latem.

Możliwość komentowania została wyłączona.

%d bloggers like this: