Świąteczny spacer należał do niepisanej tradycji mojej rodziny w Polsce. Może z powodu przejedzenia, a może zwyczajnie dlatego, że każdy miał już dosyć siedzenia przy stole. Kiedy miała Wigilia a później kolejny dzień świąt, wszyscy aż rwali się do wyjścia na rodzinny, świąteczny spacer. Najczęściej wybieraliśmy trasę do parku lub krążyliśmy uliczkami miasteczka, przy okazji podglądając jakie ozdoby choinkowe zawiesili sąsiedzi. Od kiedy mieszkam w Wielkiej Brytanii nie chce, aby całe święta były przesiedziane w domu, najczęściej drugiego dnia zwanego tutaj Boxing Day wybieramy się na świąteczny spacer.

Od ponad 5 lat jesteśmy posiadaczami członkowskiej karty fundacji ochrony zabytków National Trust, upoważnia nas ona do darmowego wejścia na teren ich obiektów. National Trust posiada ogromną ilość terenów, są to zamki, pałace czy zabytkowe budynki, ale również rezerwaty przyrody, miejsca piękne i szczególnie ważne dla historii tego kraju. Fundacja utrzymuje te miejsca w odpowiednim standardzie, organizuje modernizację i reaktywuje do życia. Skoro posiadamy wejściówki to i staramy się wybrać jeden z takich obiektów i zobaczyć go w zimowej odsłonie. W tym roku pojechaliśmy do Tyntesfield.

Niedawno odwiedziliśmy też przepiękny Basildon Park, wystrój wnętrz w okresie świątecznym był tam naprawdę wyjątkowy – zajrzyj koniecznie!

Tyntesfield – bajkowy zamek obok Bristolu

Pałac swój bajkowy wygląd zawdzięcza XV wiecznym elementom zaczerpniętym z gotyku, kiedy to właśnie została wybudowana najstarsza cześć pałacu. W tych czasach posiadłość należała do szlacheckiej rodziny Tynte. Budynek położony jest na wzgórzu, z którego rozpościera się przepiękny widok na okolicę.

W 1846 roku posiadłość kupił businessman William Gibbs, jeden z najbogatszych ludzi w Anglii w tamtych czasach. Rodzina Gibbs dorobiła się olbrzymiego majątku na imporcie i sprzedaży guano (odchody ptasie) z Ameryki Południowej. Mówiąc krótko, dorobił się na g… całkiem sporych pieniędzy. Pałac był już wtedy nazwany Tyntesfield, przebudowany, potrafił zachwycić przybywających tu gości swoim rozmachem.

Wiktoriańskie święta w pałacu Tyntesfield

Jeśli ktoś kochał święta Bożego Narodzenia na przełomie wieków w Anglii to na pewno epoka wiktoriańska. O samych zwyczajach świętowania i tradycjach zakorzenionych w Anglii pisałam już – Tradycje świąteczne obecne dzisiaj w Wielkiej Brytanii i ich pochodzenie.

Jedno jest pewne, szukałam na święta magicznego miejsca na spacer w czasy dawnej Anglii, takiej jak z książek Charlesa Dickensa i w Tyntesfield zdecydowanie znalazłam.

Spacer w Tyntesfield

Biblioteczka zaprasza do korzystania z jej zbiorów

Na licznie zgromadzonych choinkach przeważały ręcznie zrobione ozdoby. Nie jestem zbyt utalentowana, jeśli chodzi o robótki ręczne, ale może ktoś z Was znajdzie tu kilka inspiracji.

Na terenie posiadłości znajduje się też prywatna kaplica rodziny Gibbs, oczywiście pięknie przystrojona o tej porze roku.

Słowo stało się ciałem i jako człowiek
zamieszkało wśród nas.
Ujrzeliśmy więc Jego chwałę—chwałę,
jaką Ojciec obdarzył swojego jedynego Syna,
pełnego łaski i prawd (z Ewangelii św. Jana)

Zimowy spacer po parku w Tyntesfield

Dla wszystkich, którzy kochają angielskie ogrody, niespodzianką może być, że na terenie posiadłości można znaleźć dosłownie wszystko. Całość terenu to ponad 60 hektarów odzyskanych przez National Trust w trakcie sprzedaży aukcyjnych. Do wielkiego terenu należą przylegające pola i pastwiska, ogród w stylu włoskim, imponująca oranżeria z wielkim ogrodem warzywnym i szklarniami. Nie można też zapomnieć o ogrodzie różanym.

Jak spacer zimowy w okolicy Bożego Narodzenia to obowiązkowo musi znaleźć się jemioła.

Tyntesfield – praktyczne informacje

 1. Ceny biletów – dorosły £15.60, dziecko £7.80, członkowie National Trust mają wstęp za darmo
 2. Jeśli odwiedzający przyjedzie do pałacu na rowerze lub publicznym środkiem transportu otrzymuje 20% zniżkowy kupon do wykorzystania w pałacowej kawiarence lub sklepie.
 3. Dojazd – Wraxall, Bristol, North Somerset BS48 1NX
 4. Resteuracja oraz kawiarnia serwują ciepłe posiłki, przekąski i napoje.
 5. Sklep ogrodniczy – na miejscu można kupić sadzonki roślin, ozdoby ogrodowe i meble.
 6. Sklep z pamiątkami – lokalne wyroby, książki, przewodniki, mapy, pamiątki
 7. Dostępna na miejscu przechowalnia dla rowerów oraz bagażu.
 8. Pieski jak najbardziej mile widziane ale na krótkiej smyczy tylko na terenie parków i ogrodów.
 9. Jeśli chcecie zwiedzać sam pałac ważne żeby dokonać wcześniejszej rezerwacji, gości wpuszcza się małymi grupami w określonych odstępach czasu
 10. Dodatkowe informacje możecie znaleźć na stronie posiadłości – Tyntesfield NTBooking.com

O autorze

Od dobrych paru lat mieszkam w Wielkiej Brytanii.
Od najmłodszych lat zawsze gdzieś mnie niosło, prawdziwa powsinoga i nic dziwnego,że wylądowałam za granicą.
Nadal nie umiem usiedzieć spokojnie, kocham naturę, rozmiłowana jestem w urokliwych miasteczkach i pięknych wsiach.
Uwielbiam ciekawe historie i tajemnice zamków czy pałaców.
Na blogu znajdziecie sporo informacji, ciekawostek i oczywiście zdjęć, bo fotografia to wielka pasja moja i męża.
Wybierz się ze mną w podróż po pięknej Wielkiej Brytanii !

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE

12 komentarzy

 1. Pięknie to wygląda. Uroczy spacer. Niedaleko mnie jest Pałąc w Wilanowie, ale w święta własnie tam jest mnóstwo ludzi…Wybieram więc miejsca mniej spektakularne i mniej tłoczne.

 2. Bajkowy zameczek.
  Spacer po miejscach, jakie lubię.
  Zazdroszczę. Po tym ogrodzie chodziłabym godzinami.
  W pięknym kraju mieszkasz.
  Dziękuję za pokazanie tak pięknego zakątka Wielkiej Brytanii.
  Serdeczności :-))

 3. Czasami wydaje się, że cudzoziemcy mieszkający w danym kraju o wiele bardziej cenią, chwalą i zauważają jego kulturę, poświęcają więcej czasu na zwiedzanie i wyprawy, wcale nie dlatego, że tubylcy już to znają, oni często zupełnie się tym nie interesują, choć wiedzą, że warto, ale odkładają takie zwiedzanie, bo po co, bo potem, bo nie ma sensu.

 4. Co to za cudowne miejsce, a ten zamek to wyglafa oblednie i bardzo ale to bardzo bym chciała to cudo zobaczyc i znaleźć się tam jak najszybciej 🙂
  Czytając książki Kate Morton i Lusindy Riley zawsze wyobrażam sobie te zamki wlasnie tak 🙂 dlatego marzy mi się je zobaczyć 🙂

  1. To prawda ten niewielki zameczek w Tyntesfield ma coś w sobie z bajki,moze dlatego że niektóre z nich były wybudowane jako efekt zasobności portfeli właścicieli byly jak spełnienie marzeń. Na pewno będziesz mieć jeszcze okazje nie raz jakis zobaczyc.

 5. Zazdroszczę Ci mieszkania w Wielkiej Brytanii. Jest tam tak wiele pięknych zabytków, sama z miłą chęcią pozwiedzałabym razem z Tobą. Pozdrawiam serdecznie.

  1. W takim razie zaglądaj częściej na bloga, ponadto jeszcze pewnie będziesz miała okazje tu przylecieć i sama coś zobaczyć.

  2. Kocham zwiedzać zamki więc zdecydowanie jest to coś dla mnie. Jestem oczarowana tym tutaj i z pewnością gdybym tam była to było by to nr 1 na mojej liście do zwiedzania 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.

%d bloggers like this: