England Zamki i pałace

Boże Narodzenie w Basildon Park

Odwiedzmy razem Basildon Park i zobaczmy jak pięknie prezentowały się święteczne dekoracje w XVIII wiecznym pałacu.

Basildon Park to nazwa posiadłości szlacheckiej położonej w okolicach Reading. Olbrzymi park i niemal z przytłaczającą bryłą pałacu może nie robić wielkiego wrażenia, właśnie dlatego warto odwiedzić to miejsce w okresie świetecznym. Zajrzyjcie ze mną do wnętrz i zobaczcie jak wyglądać mogło Boże Narodzenie w Basildon Park.

Historia pisana w Basildon Park

Basildon Park to olbrzymia posiadłość wybudowana w XVIII wieku dla barona Sir Francis Sykes, budynek pałacu został wzniesiony w stylu palladyńskim z wyraźnym akcentem neoklasycznym.

Jeszcze za pierwszym razem będąc z wizytą w Basildon Park nie mogłam wyjść z podziwu jak wielkie połacie terenu przynależą do majątku. Park jest ogromny, ale bardziej przypomina wielkie pastwisko niż ogrody renesansowego pałacyku. Pałac przechodził z rąk do rąk, w czasie I i II wojny światowej pełnił funkcję szpitala, koszar wojskowych czy miejsca szkoleniowego dla wojska. Niestety bardzo w tym czasie podupadł. Dzisiejszy wygląd pałac zawdzięcza rodzinie lordowskiej Illife, która odkupiła budynek w latach 30 tych ubiegłego wieku. Posiadłość rozbłysła na nowo, a od 1978 została przekazana fundacji National Trust, która utrzymuje ją w dobrej kondycji.

Boże Narodzenie w Basildon Park – czego możesz się spodziewać?

Jeśli sam budynek nie zrobił na Tobie wrażenia to z pewnością wnętrze Cię zaskoczy. Budynek kryje w sobie unikatowy wystrój salonowy typowy dla architektury wnętrz XVIII wieku.

Ciekawostka — Czy wiesz, że w Basildon Park kręcono sceny do serialu The Downton Abbey, oraz filmowej adaptacji powieści Duma i Uprzedzenie?

Skoro o filmie mowa to nic w tym dziwnego,może scenarzystom spodobały się wnętrza i piękna klatka schodowa? W okresie świątecznym na terenie pałacu można podziwiać piękne aranżacje kwiatowe oraz dekoracje bożonarodzeniowe.

Cofnij się w czasie i przypomnij sobie święta swojego dzieciństwa, zajrzyj w przeszłość, bądź inspiracją dla następnych pokoleń. Każde pomieszczenie to inna opowieść, inne święta, inne czasy. Oto co udało mi się zobaczyć we wnętrzach pałacu.

Czy w Waszym mieście jest jarmark świąteczny, poczytajcie jakie są najładniejsze na południu Anglii

Święteczne wnętrza pałacu

W holu głównym gospodarze umieścili piękne drzewko z typowo ręcznie wykonanymi ozdobami, surowe wnętrze to małe odniesienie do czasów, gdy pałac przechodził swój najtrudniejszy okres. Wojna, a później czasy gdy był tutaj szpital to wspomnienie niezbyt szczęśliwego Bożego Narodzenia.

Z holu głównego posłusznie idziemy zgodnie z kierunkiem zwiedzania, nie ma co się ociągać, ponagla nas zapobiegliwa starsza pani pracująca tu jako wolontariusz. Po drodze zaglądamy do skromnie przyozdobionej biblioteki. W rogu pokoju stoi malutka choineczka a obok najpiękniejsze dla mnie prezenty na świecie— książki. 😊❤️

Największe wrażenie robią na mnie bogate ozdoby w salonie głównym. Spoglądam na choinkę i dostrzegam, że nie ma ona zbyt doskonałego kształtu, ale to nie ważne, bo wygląda tak pięknie w złoto białej sukience, że każdy zamiera w zachwycie po wejściu do pokoju. Pod drzewkiem pełno prezentów jest tam nawet konik na biegunach. W progu zauważam małego chłopca, wbiega ochoczo, a za nim biegną jego rodzice. Malec przystaje w progu i woła – wow… Wcale mnie to nie dziwi.

Jak święta to oczywiście pora biesiadowania, dla nas Polaków ważna jest wieczerza wigilijna a tutaj w Anglii najważniejszy jest obiad w samo święto Bożego Narodzenia. Gospodynie wszystkich czasów łączcie się na dobrej inspiracji, cóż sami popatrzcie na ten XVIII wieczny stół.

Tak sobie myślę, że świąteczna oprawa w Basildon Park może nam współcześnie wydawać się nieco na wyrost, ale czy dzisiaj też nie chcemy mieć błyszczących, obfitych świąt w swoich domach?

Na koniec wycieczki postanowiliśmy jeszcze skorzystać z uroków grudniowej pogody i pospacerować po pałacowym parku. To olbrzymi obszar, idealny dla lubiących piesze wycieczki. Latem z pewnością zbiera się tu sporo ludzi, bo miejsce na piknik jest niemal idealne. Było dość chłodno i słoneczko świeciło swoim bladym, grudniowym blaskiem. Na zakończenie odwiedziliśmy jeszcze kawiarnie i uraczyliśmy się filiżanką herbaty.

Praktyczne informacje

 • Basildon Park — strona główna posiadłości
 • Dojazd — Lower Basildon koło Reading, sat. nav RG8 9NR
 • Na miejscu znajdziecie sklepik z pamiątkami oraz małą restaurację-kawa, herbata czy zimne napoje, desery i zestawy bardziej na lunch, śmiało jednak można zamówić zupę dnia w ramach szybkiego obiadu
 • Koszt — członkowie National Trust-za darmo, cena wstępu dla dorosłych £12,70. Bilet ulgowy – £6,80.
 • Święta Bożego Narodzenia w Basildon Park można podziwiać od 1 grudnia do 6 stycznia
 • Parking ma ograniczone miejsca w okresie zimowym ze względu na zmienność pogody.

O autorze Viola

Od dobrych paru lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. Od najmłodszych lat zawsze gdzieś mnie niosło, prawdziwa powsinoga i nic dziwnego,że wylądowałam za granicą. Nadal nie umiem usiedzieć spokojnie, kocham naturę, rozmiłowana jestem w urokliwych miasteczkach i pięknych wsiach. Uwielbiam ciekawe historie i tajemnice zamków czy pałaców. Na blogu znajdziecie sporo informacji, ciekawostek i oczywiście zdjęć, bo fotografia to wielka pasja moja i męża. Wybierz się ze mną w podróż po pięknej Wielkiej Brytanii !

19 komentarzy dotyczących “Boże Narodzenie w Basildon Park

 1. Wspaniałe miejsca, ale największe wrażenie robi biblioteka… Mogłabym tam zamieszkać 🙂

  • Zgadza się, sama nie mogłam się napatrzyc. Jeszcze ten kominek, już widziałam siebie siedząca tam z książką w głębokim fotelu 🎄

 2. Wiolu, zaczarowałaś mnie tym wpisem i zdjęciami.
  Magia świąt Bożego Narodzenia aż unosi się z ekranu komputera.
  Chciałabym stać się księżniczką, która biega po pałacowych korytarzach i sięga po prezenty, piętrzące się pod tą bajeczną choinką. Ach!

 3. Wszystkie zabytki w Wielkiej Brytanii są wspaniale przystrojone na święta. Można poczuć w nich magię świąt i wyobrazić sobie jak to wyglądało dawniej.

 4. Filip Obara

  Dzięki za wspólny spacer po niezwykłym miejscu – od razu skojarzyło mi się z moją ulubioną adaptacją Pride and prejudice (BBC z roku 1995) 🙂 Pozdrawiam!

 5. Ależ tam pięknie! Podglądam i podziwiam też Ciebie na insta! Pozdrawiam!

 6. Piękne zdjęcia! Sama bardzo lubię taki klimat i mam nadzieję, że stopniowo będę go wprowadzać u siebie 🙂

 7. Zachwyciła mnie piękna duża choinka w salonie, no i te fantastyczne nakrycie stołu. Ach rozmarzyłam się…

  • Fakt, robią wrażenie a co do choinki w salonie to bardzo podobało mi się w niej zestawienie bieli ze złotym kolorem.

 8. Pingback: Tradycje świąteczne obecne dzisiaj w Wielkiej Brytanii i ich pochodzenie.

 9. Oh, jak ja lubię The Downton Abbey !!! i klimat posiadłości i ich angielski akcent i używane zwroty. Chyba muszę wrocić do tego serialu. Dziękuję za przypomnienie

 10. pożeram strony

  Dekoracje jak z filmu! Cudownie:)

 11. Ależ żałuję, że nie wiedziałam wcześniej o tym miejscu, gdy dwa lata temu mieszkałam w UK! 😉

 12. Pingback: Świąteczny spacer w Tyntesfield - My British Journey

 13. Pingback: Bajkowe święta w Tatton Park - My British Journey

Cieszę się, że dzisiaj u mnie zawitałeś. Nie zapomnij zostawić po sobie komentarz. Nie przepadam za natrętami, stąd komentarze podlegają moderacji. Twój ukaże się zaraz po jego zatwierdzeniu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll Up
%d bloggers like this: