Lifestyle Recenzja

The Wood, The Life and Times of Cockshutt Wood – recenzja

O czym czytam jesienią? Nie przegap tej książki!

Jesień jest potrzebna naturze, zatrzymuje czas, daje odpocząć i nastraja do nadchodzących zmian. Najbardziej jesienne przemiany zauważalne są w lesie. Co więc czytać jesienią? Książki o lesie i zmianach w naturze. Oto krótka recenzja książki The Wood, The Time and Life of The Cockshutt Wood Johna Lewis – Stempell

Piękna opowieść o lesie, przyrodzie. Ta książka to czysta przyjemność we wszystkich wymiarach zmysłów. Utrzymana w tonie pamiętnika daje nam odczucia bycia obserwatorem, współmieszkańcem lasu w ciągu jego rocznego cyklu życia.

Zimą, wiosna, lato i jesień tyle zmian, kolorów, zapachów. Jeśli kochacie przyrodę i szukacie książki w rytmie ‚slow’ ta pozycja powinna przypaść Wam do gustu. To nie tylko książka dla amatorów przyrodnikow, każde słowo jest pięknie wyważone i przemyślane. Niemal pachnie runem leśnym, lub unosi w sobie zapach tajemnicy z ukrytej leśnej polany. Piękna powieść nie tylko na jesień.

The Wood by John Lewis Stempel

Czy macie tak czasem, że kupujecie książkę w momencie jakiegoś natchnienia, chwili? Bo właśnie tak stało się w przypadku tej książki, może urzeczona pięknem jesieni, duchem lasu znalazłam ją gdzieś na bocznej półce w księgarni.

Leśne sanktuarium, czyli miejsce akcji

Książka napisana jest w formie pamiętnika, autor wprowadza nas do swojego małego sanktuarium, niewielkiego lasu Cookshutt w zachodnio południowej części hrabstwa Herefordshire. Lasy w Anglii są wielkim skarbem, kiedy ludzie coraz więcej powiększają swoje obszary, takie małe połacie zalesionego terenu są często ostatnią ostoją dla żyjących tam zwierząt. Niestety zbyt częstym widokiem są dla mnie leżące na poboczach dróg bażanty, lisy czy borsuki, które potrąciły rozpędzone samochody. Tej książki nie czyta się jak powieści sensacyjnej, nie jest to też rozprawka o ekologii czy esej życia leśnego. To raczej zatrzymanie się na moment, krótki przystanek, mała migawka z tego co, może każdy z nas ma gdzieś pod nosem w sąsiednim zagajniku.

Bo każdy las, mały gaik ma swoje leśne sprawy, swoje zawirowania i tak właśnie powinno potraktować się tę książkę. Mała odskocznia szczególnie istotna w tym zbyt głośnym świecie.

To stand alone in a field in England and listen to the morning chorus of the birds is to remember why life is precious.

Kilka słów o autorze

John Lewis- Stempel ma już na swoim koncie trzy inne książki (Meadowland, która została również przetłumaczona na język polski Prywatne życie łąki, The Running Hare, Where Poppies Blow). Jego talent został zauważony i w 2015 został uhonorowany nagrodą The Wainwright Prize (najlepsze książki przyrodnicze), sam o sobie mówi, że zamiast wielkich salonów woli swoje łąki i pole oraz las. Zwykły rolnik mieszkający na granicy Anglii i Walii piszący z pasją o tym co kocha.

John Lewis – Stempel – The Wood : The Life and Times of Cookshutt Wood
Wydawnictwo – Penguin Random House, London 2018
Moja ocena – 5/7 BARDZO DOBRA

 • OCENA KSIĄŻEK W MOIM WYKONANIU JEST CZYSTO SUBIEKTYWNA – mówiąc krótko stawiam noty takie, jakie podpowiada mi serce i umysł, jeśli kogoś obraziłam lub uraziłam to przykro mi bardzo ale przecież wiecie, że o gustach się nie dyskutuje – moje oceny stawiam wg skali, którą możecie znaleźć w Prologu

Bo wolę w szafie mieć stertę książek niż ciuchów

Reklamy

O autorze Viola

Od dobrych paru lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. Od najmłodszych lat zawsze gdzieś mnie niosło, prawdziwa powsinoga i nic dziwnego,że wylądowałam za granicą. Nadal nie umiem usiedzieć spokojnie, kocham naturę, rozmiłowana jestem w urokliwych miasteczkach i pięknych wsiach. Uwielbiam ciekawe historie i tajemnice zamków czy pałaców. Na blogu znajdziecie sporo informacji, ciekawostek i oczywiście zdjęć, bo fotografia to wielka pasja moja i męża. Wybierz się ze mną w podróż po pięknej Wielkiej Brytanii !

10 komentarzy dotyczących “The Wood, The Life and Times of Cockshutt Wood – recenzja

 1. W takim razie poszukaj w księgarniach

 2. To książka dla mnie, czuję, że przeczytałabym ją jednym ciągiem 🙂

 3. Jakie błędy?

 4. multikultura

  Dzięki za informacje, im więcej takich książek tym lepiej. Zainteresuje się autorem, może wkrótce i ta książka zostanie wydana.

  Ale masz wielki minus za te wszystkie błędy, które rzucają się w oczy.

 5. Monika Flok

  ciekawa ksiażka widzę, mysle ze spodobałaby mi się;)

 6. uwielbiam las i wszystko co z nim zwiazane ❤

 7. Nie do końca bo w tamtej książce więcej jest szczegółów, dendrologicznych informacji a tu bardziej opowieść, gawęda. Co do okładki zgadzam się w 100%

 8. Dziękuję, wiadomo każdy ma swoje ulubione typy książek 😊

 9. No chyba się na nią nie skuszę. Jakoś nie mój klimat, ale muszę przyznać, że recenzja bardzo fajna 😉

 10. Muszę przyznać że piękna okładka! Ale co do lasu – uwielbiam sekretne życie drzew właśnie, więc coś czuję, że ta pozycja byłaby bardzo podobna 🙂

Cieszę się, że dzisiaj u mnie zawitałeś. Nie zapomnij zostawić po sobie komentarz. Nie przepadam za natrętami, stąd komentarze podlegają moderacji. Twój ukaże się zaraz po jego zatwierdzeniu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: