Wędrówka to zdecydowanie moja najukochańsza forma aktywności fizycznej. Takie wędrowanie uskuteczniam cały okrągły rok a od wiosny zwiedzam Cheshire.

To jak,czy piszesz się na kolejną wędrówkę po pięknych zakątkach zachodniej Anglii ?

Jeśli śledzisz moje wędrówki od dawna to wiesz,że zapiski te są wspomnieniami z dróg na jakie wyruszyłam korzystając z przewodnika 100 walks Cheshire. Z niecierpliwością wyczekuję każdego weekendu, bo wtedy znowu wyruszam na szlak. Tym razem wybrałam się wraz z mężem w okolice idealne na spotkanie z historią dawnych wieków, piękne krajobrazowo oraz zdecydowanie obfite w cudne okazy przyrody. Nie zagaduję już, pora wyruszyć na szlak.

Maiden Castle czyli zamek, którego nie widać

Moja trasa rozpoczyna się od wjazdu na maleńki parking usytuowany tuż przy zboczu Bickerton Hill. To stąd będę zaczynać wędrówkę. Parking jak i całe miejsce zarządzane jest przez National Trust. Miejsce parkingowe jest niewielkie, nie ma tutaj jednak dzikich tłumów. Na samym terenie znajduje się jeszcze jeden parking,tylko nieco większy i bliżej samego szczytu.

wędrówka Bickerton Hill
Bentley na Bickerton Hill
Ten pan spasował i nie odważył się wjechać dalej na parking ze swoim podwoziem.

Bickerton Hill to tak naprawdę dwa połączone ze sobą wzgórza piaskowca zwane jako Raw Head oraz Larckton Hill. Wysokość w najwyższym punkcie wynosi 227 m n.p.m.

wędrówka Bickerton Hill i las
Nasza wędrówka na Bickerton Hill zaczyna się drogą wiodącą przez las.

Na wzgórzach prowadzone były prace archeologiczne i wskazują na to,że miejsce było zamieszkałe już w epoce Bronzu. Na wzgórzu znajdował się też gród wraz z fortem nazwanym Maiden Castle. To właśnie wspomniany przeze mnie zamek,którego nie widać. Na miejscu znaleźć można widoczne ślady dawnej linii murów obronnych oraz tablice informacyjne.

Wędrówka po Bickerton Hill – co zobaczysz po drodze

Od parkingu wybieramy drogę po lewej stronie, tak jakby od tyłu za ogrodzeniem. Ścieżka się wyraźnie wspina do góry, mimo małej zadyszki ciągle się zachwycam jakże tutaj pięknie. Stare kamienne stopnie wykuto ze skały piaskowca, małe zagajniki i całe połacie paproci.

Las w dolnej partii wzgórza nie jest zbyt gęsty ale można w nim podziwiać stare dęby wymieszane z jarzębinami oraz brzozami.

wędrówka w stronę Bickerton Hill

Na szczycie – zatrzymaj się na chwilę

Dochodząc do szczytu odkrywam,że jest on odsłonięty. To zasługa National Trust, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku prowadzono tutaj badania archeologiczne. Drzewa porastające wierzchołki zostały wycięte. Dzięki temu można stąd podziwiać piękne widoki rolniczego Cheshire. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie majaczą dwie katedry Liverpoolu i bez problemu można zobaczyć most Mersey Gateway łączący Runcorn z Widnes.

wędrówka na Bickerton Hill - panorama ze szczytu
Trudy wspinaczki nagrodzone, popatrzcie sami na ten widok.
wrzosowiska na Bickerton Hill

Nie ma co pędzić dalej, widoki są takie piękne. Do tego wokół wrzosy puszą się swoją purpurą i fioletem.

Przy okazji zatrzymujemy się na moment w miejscu,gdzie kiedyś wybudowany był gród. To świetna okazja żeby zwolnić chociaż na chwilę, korzystamy z wolnej ławeczki z ładnym widoczkiem i pałaszujemy sałatkę z tuńczykiem. Po jakimś czasie pora iść dalej. Kierujemy się ścieżką na drugą stronę grzbietu.

wędrówka po Bickerton Hill - wrzosowiska
Wędrówka po Bickerton Hill - odpoczynek na szczycie
Ta rodzinka wybrała sobie idealne miejsce na odpoczynek, tuż przed nimi widać jeszcze zarys dawnej linii murów dawnego grodu i fortu.
Gleba barwy miedzi i piaskowy charakter wzgórza
wędrówka po Bickerton Hill - wrzosowiska

Mad Allen’s Hole – niezwykły mieszkaniec lasu

Ścieżka wyraźnie kieruje nas w dół zbocza,przy okazji na mapie odczytuję tajemniczo brzmiącą nazwę Mad Allen’ s Hole. To niewielka grota,która znajduje się u stóp wzniesienia, podobno nie jest łatwo ją znaleźć. Jeśli nurtuje Was jak wygląda to odsyłam na YouTube. Nie szukaliśmy jej, przy okazji po drodze nie brakuje skalnych piaskowych budowli,uformowanych przez stulecia przez Matkę Naturę.

W czasie naszej wędrówki po Bickerton Hill napotykamy sporo ciekawych miejsc.
wędrówka Bickerton Hill - groty piaskowca

Mad Allen’s Hole to typowa grota, która jak podają starsze kroniki była zamieszkała przez Johna Harrisa. Mężczyzna był spadkobiercą wielkiej fortuny ojca,posiadacza sporej ilości ziem. Niestety jak to bywało w tamtych czasach rodzice zabronili synowi poślubienie wybranki jego serca. Młodzieniec w odpowiedzi zrzekł się majątku ojca i skoro nie mógł poślubić ukochanej, do końca swoich dni postanowił zamieszkać jako pustelnik w grocie.

John prawdopodobnie odznaczał się wielką siłą przetrwania, wiódł spokojny żywot pustelnika przez wiele lat aż do 5 listopada 1809.

wędrówka po Bickerton Hill - domek na uboczu
Maleńki domek znaleziony na uboczu, jak widać dzisiaj ludzie nadal wybierają spokojny tryb życia z dala od wszystkich i wszystkiego.

Wtedy właśnie młodzi mężczyźni udali się do lasu aby zebrać chrust na uroczystości Bon Fire Night. Przez przypadek natknęli się na dzikiego człowieka z bardzo długimi włosami. Spotkanie okazało się na tyle niezwykłe,że postanowili wrócić do lasu. W niedługim czasie udało im się odnaleźć grotę i staruszka,który ją zamieszkiwał. John miał wtedy ponoć dziewiędziesiąt dziewięć lat.

Sandstone Trail – coś dla kochających piesze wędrówki

O tym jak z pasją kocham piesze wędrówki widać chociażby po mojej niekończącej się serii wpisów z cyklu NA SZLAKU. Wielka Brytania jest wręcz doskonałą krainą do przemierzania jej wzdłuż i wszerz. Można tutaj również spotkać kilka tras długodystansowych i jedną z nich jest Sandstone Trail.

Szlak liczy sobie w całości 55 km i rozciąga się z północy na południe hrabstwa Cheshire. Szlak rozciąga się wzdłuż grzbietów piaskowca,droga wiedzie wzdłuż wzniesień ale i po płaskim terenie niziny hrabstwa. Będąc w okolicy również trafiliśmy na szlak i przemierzyliśmy sporą część jednego z jego etapów.

Może kiedyś pokusimy się o przejście go w całości.

Dla prawdziwych wędrowców polecam zajrzenie na stronę Sandstone Trail, gdzie znajdziecie informacje o poszczególnych etapach szlaku. Informacja zawiera miejsca dojazdu,parking, czy stopień trudności poszczególnych etapów trasy.


Informacje turystyczne

 • Trasa oznaczona jest numerem 10 I pochodzi z publikacji 100 walks Cheshire by The Crowood Press
 • Długość trasy – 3 mile / 5 km
 • Parking – Bickerton Hill National Trust – Old Coach Rd, Duckington, Malpas SY14 8LH
 • Trudność – średnia trasa z kilkoma podejściami na wzgórze, piękne miejsca pod względem widokowym na szczycie
 • Gdzie można coś zjeść- pub Egerton Arms oraz The Bickerton Poacher

O autorze

Od dobrych paru lat mieszkam w Wielkiej Brytanii.
Od najmłodszych lat zawsze gdzieś mnie niosło, prawdziwa powsinoga i nic dziwnego,że wylądowałam za granicą.
Nadal nie umiem usiedzieć spokojnie, kocham naturę, rozmiłowana jestem w urokliwych miasteczkach i pięknych wsiach.
Uwielbiam ciekawe historie i tajemnice zamków czy pałaców.
Na blogu znajdziecie sporo informacji, ciekawostek i oczywiście zdjęć, bo fotografia to wielka pasja moja i męża.
Wybierz się ze mną w podróż po pięknej Wielkiej Brytanii !

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE

15 komentarzy

 1. Viola my byśmy obie dobrze się bawiły na szlaku 🙂 szkoda ze nie mieszkasz w Norwegii 🙂 ja podobnie jak Ty każdy weekend muszę zaliczyć, a takich miejsc z dala od ludzi jest bardzo dużo
  Ciekawe i interesujace miejsce pokazałaś 🙂 tez bym się nim przeszła…

  1. Tak,wiem widzę po Twoich zdjęciach i miejscach jakie odwiedzasz,że kochasz przestrzeń i przyrodę . No cóż, dobrze że chociaż wirtualnie się spotykamy i możemy się dziwić tą naszą weekendową radością.

 2. Cudowna miejscówka. Świetnie, że dodałaś rys historyczny, taki posty potrafią przybliżyć każdy zakątek i poznać go lepiej niż na lekcjach geografii czy historii.

 3. Cudowna miejscówka. Świetnie, że dodałaś rys historyczny, takie posty potrafią przybliżyć każdy zakątek

 4. Mam nadzieję, że mało tutaj turystów…A najbardziej podobają mi się wrzosy. Natomiast to niebieskie auto bardzo kłóci się z okolicznościami przyrody.

 5. Jak tam pięknie. Wspaniałe miejsce na wycieczkę. A wiesz może jakie były wyniki badań archeologicznych? Co odkryto?

  1. Tak to piękne miejsce. Odkryto pozostałości grodu, odkryto fragmenty drewna i kamiennych murów zabudowań. Ślady obecności człowieka na tym terenie pochodzą z okresu VI w pne do wieków średnich ne.

 6. Coś dla mnie 🙂 Uwielbiamy z mężem takie wyprawy, tutaj w Galicji na szczęście takich tras nie brakuje. Z dala od tłumów, za to z pięknymi widokami. Wasza trasa bardzo interesująca, może kiedyś i my wybierzemy się do Cheshire! 🙂

 7. Tego mi trzeba, spokoju, ciszy, pięknych widoków .
  Wczoraj pospacerowałam, a dzisiaj raz jeszcze. Nie jest to trudna trasa, chociaż też bym dostała zadyszki. Jest i sporo ciekawostek.
  Natomiast widoki wynagradzają wszystko, cudnie.
  Wrzosy kocham, więc chodziłabym tam godzinami.
  Piękny spacer.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 8. Piekne miejsca z niezwykłą historia. Fajnie ze dzięki tobie mogę je odwiedzać i się o ich dowiadywać.

 9. Tez uwielbiam piesze wyprawy, bywało, że potrafiłam przejść do 30 km dziennie, teraz to już mnie aż tak nie kusi, ale spacery w takim miejscu z pewnością bym “odprawiała. Cheschire? Czy to nie od tego kota z Alicji? To bym chętnie zobaczyła nawet bez kota albo jego usmiechu.

  1. Na pewno by Ci się spodobało i dokładnie tak,Cheshire to hrabstwo gdzie urodzil się autor słynnej Alicji. Jeszcze kiedys pokażę Wam miejsce gdzie się urodzil.

Cieszę się, że dzisiaj u mnie zawitałeś. Nie zapomnij zostawić po sobie komentarz. Nie przepadam za natrętami, stąd komentarze podlegają moderacji. Twój ukaże się zaraz po jego zatwierdzeniu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: