England Zamki i pałace

Zamek Arundel i jego królewskie ogrody

Zamek Arundel jest jednym z najpiękniejszych zamków Wielkiej Brytanii,sprawdź dlaczego warto go zobaczyć

Zamek Arundel i jego królewskie ogrody to nie jedyny powód żeby odwiedzić to miejsce. Jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych zachodniego Sussex.

Zamek Arundel – jeden z najpiękniejszych zamków Wielkiej Brytanii

Zamek Arundel jeden z najpiękniejszych zamków Wielkiej Brytanii
Zamek Arundel wznosi się ponad miasteczkiem noszącym taką samą nazwę

Każdy z nas będąc dzieckiem miał jakieś swoje własne wyobrażenie zamku. Dla mnie musiał być olbrzymi z licznymi wieżami,najlepiej otoczony fosą i oczywiście ustawiony na górze. Chcecie zamku jak z baśni? Wybierzcie się do Arundel jest dokładnie taki jak z Waszych snów i marzeń. Zamek został ufundowany w XI wieku przez Earl of Arundel, jednego z najbardziej ulubionych balonów króla Wilhelma Conquera.

To siedziba rodziny Norfolk od ponad 1000 lat. Jeden z najdłużej zachowanych domów rodziny szlacheckiej. Będąc w zamku nie sposób zauważyć wejścia na prywatną część.

Zamek Arundel został wybudowany na tym samym planie co zamek Windsor, może właśnie dlatego często wybierany jest przez filmowców jako zamek „udajacy” siedzibę królewską.

Skoro mowa o Windsorze to przeczytaj co warto wiedzieć na temat ślubu księcia Harrego

Ród hrabiego Norfolk ma również ciekawą historię rodzinną. Jeśli cofniemy się w czasy przodków to do najbardziej znanych należą dwie żony Henryka VIII Anna Boleyn i Katarzyna Howard, niestety obie zostały ścięte. Rodzinę Howard wyróżnia ich katolicki duch, w czasach Tudorów mogli to nawet przepłacać życiem i utratą tytułu oraz posiadłości. Cudownym zrządzeniem losu, hrabia skazany na śmierć uniknął szafotu bo zbiegło się to ze śmiercią króla Henryka.

Nawet dzisiaj rodzina Howard jest bardzo wpływowa i szanowana. Hrabia piastuje tytuł Earl Marschal of England, co w wolnym tłumaczeniu brzmi Marszałek królewski. Obecny hrabia odpowiedzialny jest za sprawowanie uroczystych ceremonii na dworze królewskim takie jak pogrzeby,koronacja.

Zamek Arundel i królowa Victoria

Królowa Victoria

Królowa Victoria zapowiedziała się z wizytą u hrabiego Norfolk z niemal dwu letnim wyprzedzeniem. To pozwoliło mu na odbudowanie jednego ze skrzydeł zamku i urządzenie dla niej i Alberta sypialni. Przybyła na zamek w roku 1846, to były krótkie trzy dni.

W pamiętniku wspominała swój pobyt

Zamek Arundel był dość mały ale za to bardzo przytulny…

Mam nadzieję, że ówczesny hrabia Norfolk nigdy nie przeczytał tego zapisu.😉

W zamku nadal można podziwiać jej sypialnię ze specjalnie zrobionym dla niej łóżkiem z baldachimem i złocone stiuki na suficie.

Królewskie ogrody

Królewskie ogrody Arundel

Na terenie zamku znajdują się różne typy ogrodów, na wiosnę widoczne są kwitnące drzewa u stóp masywnych murów zamkowych. W cichym i spokojnym miejscu znajdziesz rosarium ale najpiękniej prezentuje się Earls Garden. Kiedy przybyliśmy tam ostatnim razem właśnie zaczynał się tam Festiwal Tulipanów i ogród zaczynał nabierać barw. To prawdziwie królewski ogród, zobaczysz w nim egzotyczne rośliny, pogody, fontanny i tarasy w prawdziwie włoskim stylu. W tym roku ogród obchodzi swoje 10 urodziny. Dokladnie 10 lat temu został uroczyście otwarty przez księcia Karola i ufundowany ku pamięci 14- tego hrabiego Norfolk zwanego kolekcjonerem roślin i kwiatów.

Ogród hrabiego Norfolk

Ogród hrabiego Norfolk

Zajrzyj do pierwszego postu z cyklu Ogrody angielskie i odwiedź Mottisfont

Zamkowe skarby

Jeśli już jesteśmy w zamku to trzeba troszkę pomyszkować i zobaczyć co jeszcze jest do zobaczenia. Biblioteka zamkowa jest jedną z najpiękniejszych jakie kiedykolwiek widziałam. To więcej niż zwykłe pomieszczenie z książkami, niesamowitości temu miejscu dodają piękne mahoniowe regały, prawdziwie królewskie zasłony z ciężkiego aksamitu i piękne latarnie. Nad wszystkim czuwa srebrno złoty zegar przywieszony w górnej części stropu.

Biblioteka zamku Arundel

Biblioteka zamku Arundel

Lubisz odwiedzać muzea? Sprawdź muzea Southampton

Zamek Arundel kiedyś i dzisiaj

Nie zważając raczej na to co myślała i pisała o zamku królowa Victoria w swoich pamiwtnikach warto wiedzieć,że zamek w jej czasach był jednym z największych. W XVII wieku został niemal doszczętnie zniszczony. Dzisiejszy styl gotycki zawdzięcza swoim budowniczym po odbudowie w XIX wieku. Jego wnętrze to nie tylko kilka komnat ale sal urządzonych w prawdziwie królewskim przepychu. Na ścianach wiszą obrazy takich mistrzów jak Van Dick, Canaletto czy Gainsborough.

Sala jadalna na zamku Arundel

Zamek Arundel otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10-17 w sezonie letnim ( marzec- październik ) Bilety są sprzedawane w trzech wariantach cenowych,można bowiem odwiedzić odrębnie tylko zamek lub same ogrody. Na zamku ciągle coś się dzieje, sporo tu imprez okolicznościowych od zawodów i pokazów rycerskich, festiwali kwiatów czy rzemiosła oraz koncertów.

Zamek Arundel i jego ogrody

O autorze Viola

Od dobrych paru lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. Od najmłodszych lat zawsze gdzieś mnie niosło, prawdziwa powsinoga i nic dziwnego,że wylądowałam za granicą. Nadal nie umiem usiedzieć spokojnie, kocham naturę, rozmiłowana jestem w urokliwych miasteczkach i pięknych wsiach. Uwielbiam ciekawe historie i tajemnice zamków czy pałaców. Na blogu znajdziecie sporo informacji, ciekawostek i oczywiście zdjęć, bo fotografia to wielka pasja moja i męża. Wybierz się ze mną w podróż po pięknej Wielkiej Brytanii !

30 komentarzy dotyczących “Zamek Arundel i jego królewskie ogrody

 1. WOW! Piękny zamek! To musiało być przeżycie zobaczyć ten zamek i ogrody królewski na własne oczy 🙂

 2. Jako mama dziewczynki przeczytała Arendelle i pomyślałam o Królowej Elsie z Krainy Lodu 😉 hihi. a zupełnie poważnie, zamek i ogród cudny. I na pewno malym bym go nie nazwała 😀

  • Ha może nawet ktoś zainspirował się Tworząc bajkę taką nazwą haha

 3. Piękne są ich ogrody 🙂

 4. Piękny! Uwielbiam zamki, a w tym roku mam zamiar zwiedzić Zamek Książ w Wałbrzychu. Te brytyjskie zawsze kojarzą mi się z książkami Jane Austen 🙂

  • No tonawet będziesz w okolicy mojego rodzinnego Szczawna Zdroju, zamek Książ jest piękny i już dziś podpowiem – ma ciekawa historie z angielską arystokratką w tle 😉

 5. Zamek jest niesamowity!

 6. Często bywam w Wielkiej Brytanii, dlatego zapisuję sobie ten zamek na listę do zwiedzenia 🙂 Jest piękny!

 7. Piękne zdjęcia i ciekawa historia.

 8. Wnętrza są niesamowite!

 9. Boże jak pięknie się prezentuje! Jestem zauroczona!

 10. Cudowne miejsca! Piękne zdjęcia! Jeszcze w Wlk Brytanii nie byłam ale mam to ciągle w planach i nie mogę się zebrać:)

 11. Cudowne widoki 😍

 12. Pierwszy raz miałam okazję posłuchać (poczytać?) o tym miejscu. Zdjęcia robią wrażenie, niesamowite miejsce.

 13. Ja jeszcze nie byłam nigdy w Wielkiej Brytanii, ale mam zapisane co chcę tam obejrzeć. Ten cudowny zamek Arundel jest na 3 miejscu. Najbardziej mnie i moją mamę interesują ogrody, bo uwielbiamy roślina, natomiast mój tata z braćmi wolą zwiedzić zamek;.
  Zapraszam także do mnie.
  http://akilegna-kib.blogspot.com/2018/05/a-lot-of-new-cosmetics-ie-22-promotion.html

  • Dziękuję za odwiedziny. Zamek Arundel dostarczy wszystkim pięknych wrażeń

 14. Przepiękne miejsce, ogród to coś pięknego

 15. zamek jest cudny <3 bajkowo tam 🙂

 16. Jaki on wspaniały! *-* Kocham (ale nie rysować) architekturę gotycką! Jest najpiękniejsza z wszystkich. I to bogato urządzone wnętrze. Musze się tam kiedyś wybrać odwiedzając Wielką Brytanię.
  Dokładnie tak samo sobie wyobrażałam zamek w dzieciństwie jak Ty. 😉

 17. Małgorzata

  Moje wyobrażenie zamku to zimny, ponury gamach w którym ciągle się marznie 😀 Stąd nigdy mnie do mieszkania w zamku nie ciągnęło. Ale ten, ten jest cudowny. I ta biblioteka – zakochałam się! Czy jest na sprzedaż? 😉

  • No raczej nie bo nadal mieszkają w nim ludzie 😉

 18. Uwielbiam zamki i piękne ogrody. Przebywanie w takich miejscach jest niezwykłe, a historie z nimi związane na ogół wyjątkowe. Może i ja kiedyś tam zawitam?

 19. Pingback: Czego jeszcze nie wiesz o moim roku 2018 - podsumowanie blogowe

 20. Jak byłam dzieckiem to chciałam zostac księżniczką i mieszkac w zamku.Oglądam namiętnie wszystkie filmy i seriale angielskie, oczywiście kostiumowe. Z czasem mi przeszło bycie księżniczką, bo one wszystkie marzły w tych wielkich murach, a zimna nie cierpię. Zimno i ciemno, ale ogrodniczką mogłabym byc-)
  Zamek fantastyczny, ogrody wspaniałe a biblioteka cud, malina.
  Uwielbiam zwiedzac zamki, kiedy tylko mogę jeżdżę do mojego ukochanego Książa, bo mam blisko.
  Pięknie pokazałaś zamek Arundel.
  Pozdrawiam serdecznie-)

  • Kochana Irenko, to prawda bycie księżniczką wcale nie jest takie bajkowe. Arundel ma naprawdę wspaniale ogrody, a co do Książa to wspaniały zamek i też mam niedaleko jak tylko odwiedzamy rodziców. Bo jestem ze Szczawna Zdroju 😊

 21. Pingback: 10 najpiękniejszych zamków Walii - My British Journey

 22. Pingback: 10 najpiękniejszych plaż Anglii - My British Journey - Odkryjmy uroki Wielkiej Brytanii

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d bloggers like this: